AKCİĞER ÖDEMİ

AKCİĞER ÖDEMİ

Akciğerde karbondioksit ve oksijen yer değiştirir ve normal şekilde çalışır. Ancak bazı anlarda bu değişim beklendiği gibi iyi gerçekleşmeye bilir. Akciğerde gerçekleşen kan basıncı bazı durumlarda normalin üstüne çıkarak oksijen düzenini bozar. Yükselen kan basıncı hayati önem taşıyan kılcal damarlar kanın hava kesesine geçmesini engeller. Gerçekleşen bu değişimsel bozukluk akciğer ödemini ortaya çıkarır. Akciğer ödemi hızlı ilerleyen bir hastalıktır. Zamanında müdahale edilmediğinde ise hasta hayatından olabilir.
Akciğer ödemi kalp problemlerin ortaya çıkmasına da yol açar. Akciğer ödeminin meydana getirdiği kalp hastalıkları şunlardır:
*Kalp kapak hastalıkları,
*kardiyomiyopati
*koroner arter hastalığı .
Kalbe bağlı olmayan ödemler yüksek tansiyon, akciğer iltihabı gibi sebeplerden dolayı da ortaya çıkabilir. Akciğer ödemi tedaviye hızlı cevap verdiği gibi hızlı ölümlere de neden olabilir ( tanıya geç kalındığında hasta ölüm ile burun buruna kalabilir ).

Akciğer Ödemi Belirtileri Nelerdir?
Akciğer ödemi diğer adıyla pulmoner farklı belirtileri ile kendisini gösterir. Bağlı olduğu hastalık belirtileri ile kendisini gösterir akciğer ödemi.
*Ani Gelişen Ödem ( Akut ) Belirtileri: Ani gelişen bu ödem çok ağır şekilde kendisini gösterir. Nefes darlığı ( aşırı ), solunum güçlüğü, kanlı ve köpüklü balgam, aşırı öksürük, göğüs ağrısı, olabildiğince fazla terlemek, ciltte solgunluk ve nemlilik akut ödemi belirtilerindendir.
*Kronik Pulmoner ( Yavaş gelişen ) Ödem Belirtileri: Geceleri nefessiz kalma, düz yatarken solunum zorluğu ( oturunca rahatlayıp rahat nefes alabilme ), fiziksel aktivite sırasında aşırı nefes alıp verme ve nefes darlığı çekme, kalp yetmezliğinden dolayı aşırı kilo alınması.
Pulmoner ödeminin diğer belirtileri:
Takipne,
ani gelişen dispne,
öksürük, kanlı balgam, köpüklü balgam,
ölüm korkusu,
dolgun boyun venleri,
periferik ödem,
interkostal.

Pulmoner Ödem Teşhisi Nasıl Konur?
Her hastalıkta teşhis ne kadar önemliyse pulmoner ödemde de o kadar önemlidir. Gelen hastanın şikayetleri doğrultusunda muayene yöntemi uygulanır. Hastalığın teşhis edilmesi için röntgen filmi, akciğer grafisi çekilir. Hastanın durumuna göre ilk müdahale olarak ilaç tedavisi uygulanır. İlaç yöntemine ek olarak oksijen tedavisi uygulanır. Uygulanan yöntemler akciğer ödeminin nedenini ortaya çıkarmazsa ekokardiyografi, kardiyak katerizasyon, elektrokardiyografi, akciğer kapiller basıncı ölçümü yapılır.

Pulmoner Ödem Tedavisi

Akciğer ödemi tedavisinde kullanılan ilk yöntem oksijen tedavisidir. Oksijen tedavisinden sonra morfin, kan basıncını ayarlayan ilaçlar, kalbin ağrısını azaltmak için ilaçlar verilerek ilaç tedavi yöntemine geçilir. Akciğer ödemi basit bir hastalık olarak algılanır ancak düşünüldüğü gibi basit değildir. Geç teşhis edildiği sürece ölüm ile sonuçlanabilir.