Akciğer nedir

Akciğerler vücudun havadaki oksijeni almasına izin veren göğsünüzdeki organlardır. Ayrıca, vücudunuzdan çıkan karbondioksitin (toksik olabilecek atık gaz) çıkarılmasına yardımcı olurlar.

Akciğerlerin oksijen alımı ve karbondioksit giderme gaz alışverişi olarak adlandırılır. Gaz alışverişi solunumun bir parçasıdır. Nefes alma vücudun hayati bir fonksiyonudur; Vücudunuzun düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Diğer organlar ve dokular da nefes alma imkânı verir.

Solunum sistemi, nefes almanıza yardımcı olan organlardan ve dokulardan oluşur. Bu sistemin ana kısımları hava yolları, akciğerler ve bağlı kan damarları ve nefes almasını sağlayan kaslardır.

Solunum Sistemi

Havayolları

Hava yolları, ciğerlerinize oksijen açısından zengin hava taşıyan borulardır. Ayrıca akciğerlerinizden çıkan bir atık gaz olan karbondioksiti de taşırlar. Solunum yolları şunları içerir:

Burun ve bağlantılı hava kanalları (burun boşlukları)
Ağız
Larynx (LAR-ingks) veya ses kutusu
Trakea (TRA-ke-ah) veya nefes borusu
Borulara bronş tüpleri veya bronşlar denir ve dalları
Hava önce havayı ıslatan ve ısıtan burnunuzdan veya ağzınızdan vücudunuza girer. (Soğuk, kuru hava akciğerlerinizi tahriş edebilir.) Hava daha sonra ses kutunuzdan ve nefes borunuzdan geçerek gidiyor. Rüzgar borusu, akciğerlerinize giden iki bronş borusuna bölünür.

Epiglottis (ep-ih-GLOT-is) adı verilen ince bir doku örtüsü, yutulduğunda nefes borunuzu örter. Bu, yiyecek ve içeceklerin ciğerlerinize giden hava geçişlerine girmesini engeller.

Ağız ve burnun bazı kısımları haricinde, solunum yollarının tümünde yapışkan mukus ile kaplı silsil adı verilen özel kıllar bulunur (SIL-e-ah). Hava koklarken solunum yollarına giren mikroplar ve diğer yabancı parçacıkları engeller.

Bu ince tüyler daha sonra parçacıkları burun veya ağza kadar süpürür. Oradan, vücuttan yutulur, öksürür veya hapşırılırlar. Burun tüyleri ve ağızda tükürük parçacıkları ve mikropları da tutarlar.

Akciğerler

Akciğerleriniz ve bağlı kan damarlarınız vücuda oksijen verir ve vücudunuzdan karbondioksit çıkarır. Akciğerleriniz göğüs kemiğinizin her iki yanında bulunur ve göğüs boşluğunuzun iç kısmını doldururlar. Kalp için yer açmak için sol akciğer sağ akciğerinizden biraz daha küçüktür.

Akciğer (PULL-mun-ary) arteri ve dalları, hava keselerini çevreleyen kılcal damarlara karbondioksit bakımından zengin kan verirler. Hava keseciklerinde, karbon dioksit kandan havaya doğru hareket eder. Aynı zamanda, oksijen, kılcal damarlardaki havadan kana doğru hareket eder.

Oksijen bakımından zengin kan pulmoner damar ve dalları yoluyla kalbe gider. Kalp, oksijen açısından zengin kanları vücuda pompalar.

Akciğerler beş ana bölüme ayrılırlar. Bunlara loblar denir. Bazı insanların hastalıklı bir akciğer lobu çıkartılması gerekir. Bununla birlikte, hala akciğer loblarının geri kalanını kullanarak nefes alabilirler.