Akciğer Nakli

Akciğer nakli, kimlere akciğer nakli yapılır, Türkiye’de akciğer naklinin geldiği nokta ve daha fazlası makalemizde…

Akciğer, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu oksijeni hücre içerisine alan, atılması gereken karbondioksiti ise vücuttan atan organımızdır. Sağlıklı bir akciğer, kanımıza oksijeni taşır ve kalp yoluyla damarlara pompalar. Sağlıksız bir akciğer ise, hücreler için gereken oksijeni iletmekte zorlanır. Böylece hücrelerde yıkım başlar ve nefes darlığı , sürekli yorgunluk hali gibi belirtiler baş gösterir. Bütün akciğer tedavi yöntemleri denenip hastalık çok ileri boyuta geldiği için başarı sağlanamazsa, vücuda akciğer nakli yapılmasına karar verilir . Türkiye’de ilk başarılı akciğer nakli Doçent Doktor Cemal Asım Kutlu tarafından 2009 yılında yapılmıştır.

Akciğer nakline neden olan etmenler nelerdir?

Kronik damar tıkanıklığı (sigara içmekten kaynaklanmaktadır) , solunum yoluyla meydana gelen enfeksiyonlar, surekli kirli havaya maruz kalınması, doğumdan gelen kalp rahatsizlıkları.

Kimlere akciğer nakli yapılır ?

Akciğer nakli, büyük bir cerrahi operasyondur. Hastanın bünyesinin bunu kaldırabilecek kadar dayanıklı olması gerekir . Ameliyat esnasında diğer organlarda gelişebilecek herhangi bir problemi kaldırabilecek durumda olmalıdır. Ayrıca hastanın motivasyonu da yüksek seviyede olmalıdır.

Akciğer nakli kaç türlüdür? Nelerdir?

4 çeşit akciğer nakli yapılmaktadır. Bunlardan ilk ikisi, tek akciğer nakli ve çift akciğer naklidir. Bu akciğer nakilleri, sadece akciğerin görevini yerine getirememesi halinde uzman hekimlerce yapılmaktadır. Üçüncüsü kalp akciğer naklidir. Bu nakil ise her iki organın oksijen iletimi sırasında bir hasar oluşması durumunda yapılır. İki organ arasındaki damar yolları düzene sokulur. Dördüncüsü çocuk akciğer naklidir. Çocuğun kaptığı enfeksiyonlardan dolayı akciğer üzerinde uygun donörler ile yapılır.

Akciğer nakli ne zaman yapılır?

Akciğer işlevini kaybedip hastanın yaşamı tehlikeye girdiğinde artık akciğer nakli kaçınılmaz olmuştur. Bu noktada akciğer naklinin doğru zamanını belirlemek, hastanın hayatını kurtarmak anlamına gelebilir.

Akciğer nakli olanlar nelere dikkat etmelidir?

Naklin gerçekleştiği ilk yıl, hasta için çok önemlidir . Bunun nedeni cerrahi işlem sebebiyle komplikasyon oluşabilmesi ve bunun enfeksiyona neden olmasıdır. Vücut akciğeri kabul ederse, hastanın nefes alışverişi düzene girer. Doğal olarak kişinin hayat kalitesi de artar. Hasta normal yaşamına geri döner. Fakat vücut akciğeri kabul etmeyebilir. Bu nedenle hasta bilhassa ilk bir yılda doktorun gözetiminden ve tavsiyelerinden çıkmamalıdır .

Akciğer nakli için organ kaynakları nelerdir ?

Akciğer için tüm kadavra donörlerinden alım yapılabilir. Fakat tüm dünya üzerinde bu donörlerin sadece yüzde 30’unda akciğer kullanıma elverişlidir. Birçok ülkede organ sayısındaki yetersizlik sebebiyle iki canlı vericiden birer lop alınarak canlıdan akciğer nakli de yapılabilmektedir . Ülkemizde de bu yönde çalışmalar hız kazanmıştır.

Akciğer naklinden sonra ne kadar zamanda taburcu olunur ?

Taburcu süresi hastanın durumuna göre 15 gün ile 25 gün arasında değişir.

Hasta nakil sonrasında çalışabilir mi?

Bu durum da kişilere göre değişiklik göstermektedir. Birçok hasta tam zamanlı olmasa da , yarı zamanlı olarak çalışabilir.