Akciğer Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Solunum sisteminin en önemli adımı olan akciğer, çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu sorunlardan biri de akciğer mantarıdır. Normalde akciğerin yapısında bulunmayan fakat zaman içinde oluşan bu mantarlar, çeşitli şekillerde kendilerini göstermektedirler. Dilerseniz akciğer mantarının nasıl oluştuğunu ve tedavi yöntemlerine hep birlikte göz atalım.

Akciğer mantarının oluşumu gayet basittir. Bilindiği gibi solunum sisteminin en önemli parçası olan akciğer, bu sistemin çalışması sırasında aldığımız nefesi pompalar. Bitkisel alanlarda veya çeşitli bölgelerde bulunan zehirli mantarların veya bu tür mantarların köklerinin solunması durumunda, aldığımız nefeste bulunan mantar tohumları akciğerimize gider ve burada kalırlar. Bu mantarlar aynı zamanda çeşitli bakteri veya virüslü mikroorganizmalarla da meydana gelebilmektedir. Zaman içinde akciğerin işlevini bozan bu tür mantarlar, akciğer mantarı olarak bilinmektedir. Akciğer mantarının oluşma sebepleri arasında, bu mantar türüne sahip olan insanlarla aynı havanın solunması da bulunmaktadır. Kişiden kişiye bulaşıcı özelliği de bulunan bu mantar türü, genellikle bu yöntemle kendini göstermektedir.

Akciğer mantarı belirtileri =

Akciğer mantarının oluşturduğu belirtiler de akciğerde meydana gelen diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi genel olarak solunum yoluyla kendini göstermektedir. Bununla birlikte akciğer mantarı hastalığının belirtileri, diğer akciğer hastalıklarından çok daha ayırt edici bir konumdadır. Bu hastalığa sahip olan kişiler, genelde mantarları balgam yoluyla çıkarmaya çalışmaktadırlar. Dolayısıyla sürekli balgam çıkarma veya balgamlı öksürük tarzı belirtiler, akciğer mantarının en önemli belirtileri arasındadır. Bunun yanında nefes alma sırasında zorluk hissedilmesi, hırıltılı nefes alma, ateşli hastalıklar da akciğer mantarının diğer belirtilerindedir. Nefes alma sırasında çekilen zorluk neticesinde artan yorgunluk hissi ise bu hastalığa sahip olan kişilerin neredeyse tamamının yaşadığı zorluklara arasındadır.

Akciğer mantarı tedavisi =

Akciğer mantarı hastalığının tedavi yöntemleri, hastalar için çok ağır şartlar içermez. Bununla birlikte akciğerde oluşan mantarın etkisini kaybetmesi için birtakım ilaç tedavisi gerekmektedir. Bu ilaç tedavisi sırasında ayrıca, hastaların akciğer mantarı sırasında yaşadıkları sıkıntılara yönelik çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Akciğer mantarı belirtileri olarak ateşi çıkan hastalar ılık banyo yapabileceği gibi ateş düşürücü, öksürük ilaçları vb. ilaç yöntemleri de tercih edilebilir. Aynı zamanda hastanın temiz havaya sahip bir odada kalması, solunum sistemleri için çok önemlidir. Akciğer mantarı hastalarının çok düşük bir yüzdesi hastane ortamında tedavi edilmek zorunda kalmaktadır. Dolayısıyla gereken önlemler alındığında, akciğer mantarı hastalığının herhangi bir hayati tehlikesi bulunmadığı gibi kısa ve orta vadeli tedavi yöntemleriyle de rahatlıkla ortadan kaldırılabilir.