Akciğer Kanserinin Belirtileri

Akciğer Kanserinin Belirtileri

Akciğer kanseri, birbirinden farklı pek çok semptomla birlikte ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Bu semptomların mahiyeti, kanserli hücrelerin nereye ve ne kadar yerleştiğine ve tümörün büyüklüğüne bağlı olarak değişkenlik gösterir. Akciğer kanserinin belirtilerinin ortaya çıkışı uzun bir zaman alabilir. Zaten akciğer kanserinin en riskli kanser türü olmasının sebebi de budur. Hastalık sessiz bir şekilde vücuda yayılır ve fark edildiğinde çoğu zaman epey ilerlemiş olur.

Akciğer kanseri teşhisi konulmuş hastaların dörtte birinde herhangi bir belirtiye rastlanmamaktadır. Bu hastaların kanser olduklarını öğrenmeleri çoğu zaman başka bir hastalık için muayene olmalarına dayanmaktadır. Bu nedenle, göğüste herhangi bir ağrı ya da nefes zorluklarında ilk olarak doktora başvurulmalı ve akciğer kanseri muayenesi olunmalıdır.

Dörtte birlik kesimin dışında kalan akciğer kanseri kişilerde ise başlarda öksürük ve göğüs bölgesinde ağrılar gözlemlenir. Artan öksürükle birlikte kan gelmesi ve nefes darlığı sonraki semptomlardır. Akciğer kanserinin belirtileri temelde göğüsü ve hava kanallarını etkiler ama kanserin yayıldığı durumlarda vücudun diğer bölgelerinde de semptomlara neden olabilir.

Akciğer kanserinin neden olduğu belirtiler temelde öksürükle başlamaktadır. Kesilmeyen öksürükler sonrası kan gelebilir ve bu sırada gitgide artan bir göğüs ağrısı gözlemlenir. Bu ağrılar omuz ve sırt bölgelerine de sirayet edebilir. Bunun nedeni akciğerin öksürük nedeniyle zorlanması ve tahriş olmasıdır. Bunun sonrasında akciğer temel görevlerini yapmakta zorlanır. Nefes darlığı, boğuk seslilik ya da ses kısıklığı, hırıltı ve yutmada zorluk işte bu aşamada meydana gelir. Devamında iştahsızlık görülür ve bunun sonucu olarak vücut kilo kaybederek zayıf düşer. Yorgunluğa sebep olan tüm bu belirtiler sonrası hasta günün önemli bir kısmını yatarak geçirir. Bunlar akciğer kanseri olan bir hastanın evre evre yaşayabileceği durumlardır.

Akciğer kanseri ilk ortaya çıktığında omuzda ve sırtta ağrılara neden olabilir. Bunun sebebi akciğere yayılmış olan tümörlü hücrelerin sinirlere baskı yapmasıdır. Öksürükle birlikte bu ağrılar şiddetlenebilir. Akciğer kanseri hastalarının yarısında bu şikayete rastlanılır.

Bronşit hastalığı da bir diğer belirtidir. Eğer akciğer kanseri vücutta ilerliyorsa tümörler sık sık bronşite neden olur. Özellikle hava kanalına yakın tümörler varsa bronşit ortaya çıkar. Tüm bu sorunlar beraberinde nefes darlığını getirir. Özellikle hareketli eylemlerden sonra meydana gelir nefes darlığı başta çok önemsenmez ancak akciğer kanserinin belirtisi olabilir.

Akciğer kanserinin diğer belirtileri arasında en belirgin öksürüktür. Haftalarca devam edebilir ve her gün şiddetini biraz daha arttırır. Ancak çoğumuz bu duruma aşinayızdır ve öksürüğü çok fazla ciddiye almayız. Ancak 15 gün boyunca kesilmeyen bir öksürük durumunda kesinlikle bir doktora başvurulmalı ve akciğer kanseri için gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Öksürükle birlikte kan gelmesi halinde ise durumu daha da ciddiye almalısınız. Akciğer kanserinde erken teşhis oldukça önem arz etmektedir.

Bu belirtilere ek olarak iştah kaybı ve beraberinde getirdiği yorgunluk da akciğer kanseri semptomları arasındadır. Vücudunuzda sürekli olarak bir halsizlik hissettiğinizde bunu ciddiye almalısınız.

Tüm bunlar akciğer kanseri boyunca görülebilecek belirtilerdir. Ancak pek çok vakada akciğer kanseri sessizce ilerler ve herhangi bir belirti göstermez. Bu nedenle teşhisi gecikmekte ve fark edildiğinde tedavi süreci için oldukça dezavantajlı bir duruma sebebiyet vermektedir. İşte bu sebeple, bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz ciddiye almalısınız. Hemen bir uzman hekime başvurarak akciğer filmi çektirmelisiniz. Çoğu zaman ciddiye alınmayan göğüs hastalıklarının altından akciğer kanseri çıkabilmektedir. Hastalığın ilerlemesine fırsat vermeden önlem almak, hastalığı atlatabilmeniz için oldukça önemlidir.