AKCİĞER KANSERİNDE 4 EVRE

AKCİĞER KANSERİ 4 EVRE

Vücudumuzdaki her organ hücrelerden oluşur. Akciğer kanserinde; akciğer dokusundan olan hücreler kontrolden çıkarak çoğalır. Akciğer içinde kitle ( tümör) oluşturur. Oluşan kitle önce bulunduğu yerde büyür. Kontrol dışı çoğalan hücreler, hastalıksız hücrelerin çevresindeki dokuyu kaplar. Sonraki evrelerde çevresine ve dolaşım yoluyla diğer uzak organlara yayılmaya başlar. Böylece akciğer dışındaki organlara da sıçrar. Kanserli hücrelerin uzak dokulara yayılmasıyla akciğer kanseri 4. evresi başlar. Bu durum hastalıkta hayati risk taşır. Yapılacak tedaviler hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yöneliktir.

l Genellikle ilerleyen yaşlarda rastlanan bir kanser evresidir. Bu evredeki akciğer kanseri hastanın, ciğerleri su toplamaya başlar. Akciğerlerde toplanan su, hastaya kuru öksürük yaşatır. Akciğer kanseri 4 evredeki kanserli hücreler yayılmaya devam ettikçe ana nefes borusuna ulaşır. Hastada nefes darlığı oluşmaya başlar. Bu yüzden hasta zor yutkunur ve göğüs ağrısı çeker. Göğüs ağrısı akciğer kanserinin yayılma belirtilerinden biridir. 4 evredeki ve metastaz bulunan kanser hastaları genelde ilaçla tedavi edilmektedir. Çok çok özel bazı durumdaki hastalarda metastazların ve akciğerdeki tümörlerin cerrahi yöntemle çıkarılabilir.
l Akciğer kanserinde evre 4 ; hastaya kemoterapi uygulaması teklif edilebilir. Kemoterapi hastanın ağrılarını ve çeşitli şikayetlerini azaltabilir. Ancak kemoterapi uygulamasına hasta ve ailesiyle kemoterapinin sonuçları konuşularak başlanmalıdır. Çünkü kemoterapinin yan etkileri bazı hastaların yaşam kalitesini düşürmektedir. Kemoterapiyle vücuda güçlü kimyasallar verilerek kanserli hücrelerin ölmesi sağlanır. İlaçlar tüm vücutta dolaşarak tüm kanserli hücreleri yok eder. İlaçlar döngüsel uygulanır ve böylece vücut kendini yenileme imkanı bulur. Döngü, hasta vücudun tedaviye nasıl tepki verdiğiyle belirlenir. Akciğer kanserinde 4. evrede kemoterapi uygulaması yapılacaksa sonuç, ne yazık ki kesin tedaviyle sonuçlanmamaktadır. Kemoterapinin yan etkileri; mide bulantısı ve kusma, iştah kaybı, ishal, saç dökülmesi, anemiden kaynaklanan halsizlik, enfeksiyonlar, kanama ve ağız yaraları olabilir. Yan etkilerin çoğu tedavi sırasında geçici olarak hissedilebilir. Bunları azaltmak için farklı ilaçlar hastaya verilebilir.
l Akciğer kanserinde evre 4; hastaya ışın tedavisi ( radyoterapi ); akciğer kanserine bağlı ağrı, kanama varsa; beyine veya kemiğe yayılma varsa uygulanır. Kanserli hücrelere yüksek enerjili gama ışınları verilerek küçültülür ya da yok edilmeye çalışılır. Işın tedavisinde genelde oluşan yan etkiler; halsizlik, mide bulantısı, iştah kaybı, saç dökülmesi; deride kuruluk, kaşıntı ve duyarlılığa neden olur. Hastayı bu yan etkilerden rahatlatmak için çeşitli ilaçlar kullanılabilir.
l Akciğer kanserinde evre 4’te, hastanın yeni nesil ilaçlardan faydalanma şansı; tümörün genomik yapısı ve mutasyonu araştırılmalıdır. ALK veya ROS-1 mutasyon, varlığı belirlenen hastalarda yeni nesil ilaçlar olumlu sonuç gösteriyor. Yeni nesil ilaçlar sayesinde hastaların bazıları ilaçla ortalama 1- 1.5 yıl, kemoterapisiz tedavi edilebilmektedir. “ (Onkoloji Uzmanı, Prof. Dr. Yeşim ERALP ) .
l “Akciğer kanserine neden olan genler tespit edilmiştir. Böylece her insandaki kanserin farklı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu genler sayesinde kanser hastalarında kişiye özel tedavi yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemler geliştirip şekillenerek akciğer kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca kanserin bağışıklık sistemini etkileyerek yayılmasını engelleyen ilaçlar da olumlu etkiler göstermektedir. Çalışma sonuçları umut vermeye devam etmektedir. “( Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüçhan Uslu ).
Son dönemlerde yapılan açıklanmalara örnekler sunduk. Bilim her an gelişerek yenilenmektedir. Akciğer kanseri 4 evre olan hastaları ve yakınları tedaviye umutla devam etmelidir. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Kanser Daire Başkanlığının sitesinden de destek alabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.