Akciğer Kanseri Nedir

Akciğer Kanseri Nedir?

Vücudumuzda bulunan normal hücrelerimiz istikrarlı bir şekilde çoğalır, bölünür ve ölür. Bu süreç sürekli olarak devam eder. İşte bu sürecin bozulması ile birlikte kanser oluşur. Kanser hücreleri kontrolsüz bir şekilde çoğalır ve ölmezler. Kanser hücreleri, normal hücreler gibi, ölüm sürecine girmez. Ölmenin aksine tekrar çoğalmaya ve bölünmeye başlarlar.

Bu sürecin sonunda anormal bir hücre kitlesi oluşur. Hücre sayısındaki bu artış ile birlikte vücutta aksaklıklar meydana gelir. İşte akciğer kanseri de bu şekilde ortaya çıkar. Bir gen mutasyonu ortaya çıkar ve DNA hasarlarının düzeltilmesi aşamasında sıkıntılar oluşur. Dolayısıyla hasarlı hücreler kendi kendilerine ölmezler. Bu gen mutasyonları pek çok farklı sebepten ortaya çıkabilir. Örneğin akciğer kanseri vakalarının çoğunda karsinojenik maddelerin solunması ile oluştuğu görülür.

Akciğer Kanseri

Kanser türleri arasında en çok ölüm vakalarının görüldüğü tür akciğer kanseridir. Bu durum aslında kanserin etkisinden ziyade hastanın durumu geç fark etmesinden kaynaklanmaktadır. Hastalar akciğer kanseri teşhisi için ancak son evrede doktora başvurmaktadır. Hastalık sessiz bir şekilde ilerlemekte ve geç evrelerde fark edilmektedir. Bunun sonucu olarak hastalar tedavi sürecinde oldukça zorlanmaktadır. İşte bu nedenle, akciğer kanserine dair belirtilerin oldukça iyi bilinmesi ve en ufak bir belirtide doktora başvurulması gerekmektedir. Çünkü diğer kanser türlerinde olduğu gibi akciğer kanserinde de erken teşhis oldukça önemlidir.

Akciğer kanseri, akciğer dokularındaki hücrelerde kontrolsüz bir şekilde çoğalan kitlelerin, yani tümörlerine oluşumu ile ortaya çıkar. Bu çoğalmanın sonucunda, tümör hücreleri diğer dokuları istila eder ya da akciğerin çevresinde yer alan diğer organlara yayılır. Tümörlü hücreler belli bir noktada kalarak büyüyorsa o hücrelere iyi huylu tümör hücrelere denilir. Ancak daha tehlikeli bir tümör türü de mevcuttur. Kötü huylu tümör hücreleri, lenf sistemini kullanarak ya da kan dolaşımı yoluyla vücutta yayılır. Bu yayılma haline metastaz denilmektedir. Kanserin tedavisinde en çok zorlanılan kısım işte bu metastaz yapmış hücrelerdir.

Akciğerlere yerleşen tümör hücreleri sınırsız bir büyüme gösterirler. Aşamalar ilerledikçe diğer dokulara ya da kan dolaşımına katılarak diğer organlara yayılır. Tüm bu yayılmanın sonunda bulunduğu bölgede hasara neden olur.

Akciğer kanserlerinin semptomları oldukça farklıdır. Kanser hücrelerinin nereye yerleştiği, nerelerde yayılmış olduğu ve de tümör hücrelerinin büyüklüğü etkilerini çeşitlendirebilir. Ancak bu semptomların ortaya çıkışı yıllar alabilir ve sessizce ilerler. Hastalar ancak ileri evrelerde hastalığı fark edebilir. Ancak temelde akciğer kanserinin etkileri göğüs bölgesini ve dolayısıyla hava kanallarını etkilemektedir.

Akciğer kanseri hastalarının dörtte birinde hiçbir belirti ortaya çıkmamaktadır. Bu hastaların kanseri fark etmeleri çok zordur. Ancak başka bir hastalık nedeniyle akciğer röntgeni çektirirseniz kanser hücrelerini fark edebilirler. Bu nedenle sık sık kontrol yaptırmanız gerekmektedir. Akciğer kanserinin erken teşhisi oldukça önemlidir.

Dörtte birlik kesimin dışında kalan diğer akciğer kanseri hastaları ise öksürük, göğüs ve çevresinde geçmeyen ağrılar, öksürüğün artışı ile birlikte kan gelmesi ve nefes problemleri ile hastalığın farkına varabilirler.

Akciğer kanserinin başlıca belirtileri arasında en başta kesilmeyen öksürük gelmektedir. Göğüs ağrıları, sırt bölgesi ve omuzlarda öksürüğe bağlı olarak oluşan ağrı, şiddetli baş ağrıları, artan öksürükler ile kan gelmesi ve yutmada, yutkunmada zorluklar, ses kısıklıkları, nefes darlıkları, hırıltılar ve iştahsızlık, yorgunluk, kilo kaybı gibi fiziksel durumlar sayılabilir.

Tüm bu belirtiler herhangi başka bir hastalıktan da meydana geliyor olabilir. Bu nedenle hemen doktora başvurmak ve gerekli testleri yaptırmak gerekmektedir. Erken teşhisi önemsemek gerekmektedir.