Akciğer Kanseri Nasıl Ortaya Çıkar

Görülme sıklığı son 20 senedir dikkat çekecek kadar yükselen akciğer kanseri pek çok bireyin hayatını tehdit etmektedir. Akciğer kanserinin görülme sıklığındaki yükselişin sebepleri arasında ise başta sigara tüketimi olmak üzere, çevresel kirlilik ve havada bulunan kanserojen maddeler yer alıyor. Akciğer kanserine erken teşhis konulduğu zaman tam tedavi edilebilme oranı % 85-90 gibi son derece yüksek bir düzeydedir. Fakat semptomların hasta yönünden önemsenmemesi ve hastalığın gizlice ilerlemesi sebebiyle akciğer kanserinin fark edilmesi genelde ileri aşamalarda gerçekleşmektedir.

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanserinin karakteristik bulguları inatçı öksürük, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve öksürürken kan gelmesidir.

Öksürür iken kan gelmesi akciğer kanseri olan kimselerin aşağı yukarı yüzde 25’inde görülür. Tabii bulgular tümör büyüklüğüne ve bedenin diğer yerlerinde ur olup olmadığına bağlıdır.

Erken Dönem Belirtileri

İnatçı Öksürük: Birçok insan geçmeyen öksürüğü toza, gribe, alerjilere, dumana, havanın kirliliğine ve diğer faktörlere bağlayarak fazla önemsemez. Fakat bir kaç hafta süresince devam edebilen öksürük akciğer kanseri semptomu olabilmektedir.

Hareketle Beraber Oluşan Nefes Darlığı: Akciğer kanserinin bir diğer erken devre semptomu nefes alıp verme güçlüğüdür. Nefes darlığı yalnızca aktiviteler esnasında görülür. Bu semptom genelde yaş almaya, çok kilolara ya da yeteri kadar egzersiz yapmamaya bağlanarak dikkate alınmamaktadır. Fiziksel aktiviteler esnasında “nefessiz” kaldığınızı hissediyorsanız ve sıkça derin nefes alma gereksinimi duyuyorsanız uzman denetimine gereksiniminiz olabilmektedir.

Omuz, Kol, Sırt ve Göğüste Ağrı: Akciğerde ortaya gelen urlar sinirlere baskı uyguladığında bedenin detaylı yerlerinde ağrılar görülebilir. Akciğer kanseri olan hastaların %50’si göğüs ya da omuz bölgesinde, öksürük ve nefes alıp verme esnasında yükselen ağrılar yaşamaktadır.

Sık Yaşanan İltihaplı Hastalıklar: Sık sık bronşit ya da akciğer enfeksiyon kapması yaşayanlara, daha ardından akciğer kanseri teşhisi konulması seyrek olarak görülen bir hal değildir. Eğer ur, hava kanalına yakın bir noktada ise bu gibi rahatsızlıkların sık görülmesi normaldir. Tabii bu iltihaplı rahatsızlıklar uzun süreli sigara kullanılması sebebiyle de ortaya çıkabilir. Fakat bu tip rahatsızlıklar yeniden ediyorsa en güvenilir yol akciğer kanseri için ayrıntılı bir denetim yaptırmaktır.

Genel Sağlıkta Görülen Değişimler: Sağlığınızda ortaya gelen birtakım değişimler, ilgisiz olarak görülse de akciğer kanseri sendromu olabilmektedir ve bu semptomların önemsenmesi gerekir.

Örneğin nedensiz diz ağrısı, süreğen yorgunluk, iştah azalması hem de depresyon bile bu bulgular arasında gösterilmektedir. Burada mühim olan nokta, bedeninizde ortaya gelen değişimlere dikkat ederek hekim denetimi gerekip gerekmediğine karar verebilmeniz.

Erken devre bulguları her akciğer kanseri vakasında görülmeyebilir, hem de erken devre akciğer kanserinin rastgele bir sendrom göstermemesi normal olarak kabul edilir. Fakat kanser geliştikçe bulgular ortaya çıkar ve bu bulgular zaman içerisinde şiddetini arttırabilir.