Akciğer kanseri kemoterapi

Akciğer Kanseri Kemoterapi

Çağımızın hala korkulan hastalıkları arasında yer alan akciğer kanseri genel anlamda insanların kafasında tedavisi olmayan bir kanser türü olarak yer edinmiştir. Her kanser türünde daha doğrusu her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis hayat kurtarır, bu terim akciğer kanseri için daha bir önemlidir.

Çünkü hastalığın geneli 4 evreden oluşur ve ilk 2 evrede tanınız konulursa tedavi şansınız yüzde oranları ile yükselir, akciğer kanseri kemoterapi tedavisi tamamı ile hastalığınızın evresi, seçilen ilacın çeşidi ve vücudunuzun ilaca verdiği tepkimeler sonucunda verilmesi gereken sayısı ve dozu ile alakalıdır.

Ayrıca tek tedavi yöntemi de kemoterapi değildir, bazen cerrahi müdahale bile gerekebilir. Bu iki yöntemin dışında radyoterapi (ışın tedavisi ) ve tümörlü bölgeye tedaviye yönelik akıllı ilaç tedavisi de kullanılır, ayrıca ülkemizden dünyaya yayılan yeni bir tedavi yöntemi de mevcuttur. İmmunoterapi yöntemi bahsettiğimiz gibi yeni bir oluşumdur ama büyük fayda sağlayıp ses getireceği de kesindir.

İsim benzerliğinden de anlaşılabileceği gibi tedavinin etki ve yan etkileri akciğer kanseri kemoterapi tedavisi ile benzerlik gösterir ancak aralarında büyük bir fark vardır.

Vücudun geneline etki eden kemoterapinin aksine immunoterapi lokal yani bölgesel etki sağlar, direk kanserli bölgeye ve tümöre uygulanır kanserli hücrelerin küçülerek yok olmasını ve yeni kanser oluşumlarını engeller.

Kemoterapi türevinde ki ilaçlar vücudun bütünündeki zararlı hücrelerin yanı sıra gerekli olan faydalı hücreleri de yok eder böylece kanser hücreleri ile savaşmayı kolaylaştıracak hücreleri de etkiler. Vücudun bağışıklık ve savunma sistemi komple çöküntüye uğrar ve hastada halsizlik, saç dökülmesi, burun kanamaları ve çeşitli tepkimeler verir.

Tabi birde ilacı vücudun kabul etmesi gerekir olumlu etkiler ortaya çıkması için bazen vücut uygun görülen ilacı ret eder ve maalesef kalıcı hasarlara bile yol açabilir.

Akciğer kanseri kemoterapi tedavisi en çok da böbreklere zarar verir, aslında tüm kanser türlerinde aynıdır, hastalığın evresine bağlı olarak ilacın dozu değiştirilebilir.

Bütün kanser tanılarında uygulanan ve ilk akla gelen tedavi yöntemi kemoterapidir, hastalığın çoğu grubunda etkisi oldukça büyüktür ama akciğer tanısı konulan bazı hastalarda maalesef radyoterapi yada cerrahi müdahale kadar etkili olmayabiliyor. Bir tersi bir durum var ki bu hasta ve doktorlar için daha riskli oluyor akciğer kanseri ile birlikte solunum yollarından koah ve benzeri gibi rahatsızlığında bulunması ile cerrahi operasyon gerçekleştirilemiyor. Ve radyoterapi ile birlikte kemoterapi tedavisinin ikisi bir arada kullanılabilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.