Akciğer kanseri evreleri

Akciğer kanseri, yapı olarak normal akciğer dokusundan hücrelerin denetim dışı çoğalması akciğer içerisinde bir kitle (ur) oluşturması ile görülebilen bir hastalıktır. Bu denetimsiz hücre çoğalması, hücrelerin çevrelerideki dokulara yayılmaları ya da akciğer haricindeki organları istila etmeleri ile (metastaz) neticelenebilir. Ur bir aşamada kalır ise ve sınırlı büyüme gösterir ise, genelde kötü huylu olmayan(bening) kabul edilmektedir. Daha tehlikeli ya da iyi huylu olmayan (maling) urlar, kanser hücreleri kan ya da lenfatik sistem yolu ile bedenin diğer bölümlerine taşındığı zaman oluşmaktadır. Tümörün bedenin diğer bölümlerine yayılmasına metastaz ismi verilir. Metastaz yapmış bir kanser, tedavi edilmesi çok zordur.

Akciğer kanserinin 4 aşaması vardır:

Aşama 1: Hastalık yalnızca akciğerin ufak bir bölümündedir.

Aşama 2: Hastalık en yakın lenf bezlerine ya da yalnızca göğüs duvarına atlamıştır.

Aşama 3: Her iki akciğer arasında, kalbin de bulunduğu boşluğa (mediasten) ya da buradaki lenfatik bezlere yayılmıştır.

Aşama 4: Beyin, karaciğer, kemik, böbrek üstü bezi gibi uzak organlara yayılmıştır.

Akciğer kanserinin erken devre bulguları

Omuz, sırt, kol ve göğüste ağrı: Şayet omuz, gögüs, sırt ve kollarınızda rastgele bir zorlanmaya ya da yaralanmaya bağlı olmaksızın, nedenini bilmediğiniz ağrılar var ise ve bu ağrılar öksürdüğünüz zaman başlıyor ya da artıyorsa, bu ağrılar akciğerlerde oluşmuş tümörlerin sinirlere kompres yapması sonucunda ortaya geliyor olabilmektedir. Öksürürken ve nefes alıp verirken omuz ve göğüs bölgesinde ortaya gelen ağrı akciğer kanseri olan hastaların aşağı yukarı %50’sinde görülür.

Sık Yaşanan İltihaplı Hastalıklar: Sık sık bronşit ya da akciğer enfeksiyon kapması nedeniyle göğüs rahatsızlıkları seksiyonuna başvuru eden hasta kişilere daha ardından akciğer kanseri teşhisi konulması sık rastlanan bir durumdur. Eğer tümör, hava kanalına yakın bir aşamadaysa bronşit ya da akciğer enfeksiyon kapması gibi rahatsızlıkların sık görülmesi normal bir durumdur. Bu tip rahatsızlıklar sık yaşanıyor ve devamlı nüks ediyorsa en güvenilir yol akciğer kanseri için ayrıntılı bir kontrol yaptırmaktır.

Hareketle Beraber Yaşanan Nefes Darlığı: Akciğer kanserinin erken devre semptomlarından birisi de nefes darlığıdır. Nefes darlığı yalnızca yoğun hareketlilikler esnasında ya da ardından görülür. Yaşça büyük olan ve kilolu hastalar genelde yaşanan nefes darlığını kilolarına ve yaşlarına bağlismikları için hekima geç başvururlar.

Akciğer kanseri ve inatçı öksürük: Birkaç hafta süresince devam eden geçmeyen öksürük akciğer kanserinin en dikkat çekici özelliğidir. Çoğu insan öksürüğü diğer nedenlere bağladığından bu sendromye lüzumlu özeni göstermemektedir. Eğer iki haftadan çok süren öksürüğünüz varsa ve öksürükle bir arada balgamınızın içersinde az olsa da kan varsa kesinlikle hekime başvurmalısınız.

Genel sağlıkta görülen akciğer kanseri bulguları: Sağlığınızda ortaya çıkan birtakım değişimler, akciğer kanserini düşündürmese bile kanser semptomu olabilmektedir ve bu semptomların öneme alınması gerekir.

Örneğin iştah azalması, depresyon, süreğen yorgunluk hem de nedensiz diz ağrısı bile bu açıklanan arasında gösterilmektedir. Önemli olan nokta, bedenin verilen uyarıları iyi tanıyıp hekim denetimi gerekip gerekmediğine karar verebilmeniz. Yine de erken devrede akciğer kanserinin rastgele bir sendrom göstermemesi normal olarak kabul edilir.

İleri aşamalarda akciğer kanserinde görülen bulgular

· Kişinin kendisini daima yorgun hissettiği, süreğen bir yorgunluk durumu

· Nedeni belirlenemeyen kilo kaybı

· İştahta dikkat çekici bir düşüş

· Nefes alıp verirken zorlanma ve hırıltı

· Yüzde şişme

· Yüksek ateş

· Seste kısıklık

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.