Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Ülkemizde ölümcül kanser türleri arasında en çok adı geçmekte olan akciğer kanseri ile ilgili olarak nedenleri, belirtileri, evreleri ve gelişimi hakkında gerekli bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız. Sessiz bir şekilde ilerlediği için geç fark edilen ve bu nedenle de son evrelere kadar ilerleyen akciğer kanserinin tedavi edilmesi de oldukça güç bir hal almaktadır.

Akciğerde bulunan hücrelerin sağlıklı ve kontrolsüz bir şekilde bölünerek kanserli hücrelere dönüşmesi ve geniş bir alana yayılmasıyla birlikte ortaya çıkan akciğer kanserinde sıçrama ve yayılma riski de yüksektir.

AKCİĞER KANSER KİMLER İÇİN RİSKLİ?
Solunum yolunu etkileyen sektörlerde çalışan, ailesinde daha önce akciğer kanserine yakalanan, yaşı 60’dan yüksek olan erkek başta olmak üzere bayanlarda da benzer şartlarda akciğer kanseri görülme riskinin daha yüksek olduğu bilinmektedir.

AKCİĞER KANSERİ NASIL BELİRTİ VERİR?

Akciğer kanserinin sıçrama gösterdiği organlara göre farklı belirtileri olabilir. Bu nedenle sizlere bazı başlıklar altında bu belirtilerin neler olabileceğini açıklamaya çalışacağız.
Göğüs bölümü ile birlikte boyunda çıkacak olan şişliklerin baş bölgelere de sıçraması olası bir durumdur. Öksürüğün balgamlı ve kanlı olması, nefesin daralması, ses kısıklığı ve akciğerin iltihaplanması akciğer kanserini belirleyecek olan faktörler arasında yer alabilirsiniz. Aynı zamanda iştahsızlık hissetmek, halsiz olmak ve sürekli yorgun bir halde geziyor olmak da akciğer belirtileri arasında yer alacaktır.

Bu kanserli hücrelerin kemiğe yayılmasıyla birlikte kan değerlerinde kalsiyumun artması görülebilir. Beyine sıçrayan kanserli hücreler ise sinirsel nöbetlerin artmasına neden olacaktır.

Daha ileriki evrelerinde ise yüz bölgesinde şişmeler, zor yutkunma, lenf bezlerinde şişlik, güçsüz kaslar ve el veya ayak parmaklarında karıncalanma gibi belirtileri de yaşayabilirsiniz.

Yukarıdaki şikayetlerin uzun sürmesi halinde uzman bir doktora görünerek vakit kaybetmeden muayene olabilir ve eğer akciğer kanseri şüphesi varsa erken teşhis sayesinde hastalığın seyrini değiştirebilirsiniz. Ne kadar erken fark edilirse hastanın ömrünün uzaması da o kadar mümkün olacağından akciğer kanseri belirtilerini fark eder etmez hemen sağlık kuruluşlarına başvurmanız gerekmektedir.

AKCİĞER KANSERİ SINIFLARI NELERDİR?

Küçük hücre dışı ve küçük hücreli akciğer kanseri olarak iki grupta incelenecek olan bu rahatsızlığın gelişimleri ve tedavisi de bu evrelere göre uygulanacaktır.

Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastalığının tedavisi cerrahi yollarla mümkün olmaktadır. Yapılacak olan radyoterapi veya kemoterapi ise daha yavaş bir şekilde ilerlemesine katkıda bulunacaktır.

Küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK) daha hızlı yayıldığından dolayı diğer organlar sürekli kontrol altında tutulmaktadır.

AKCİĞER KANSERİ TEŞHİSİ NASIL BELİRLENİR?
Akciğer kanseri için fiziksel muayene ve balgam incelemesi ilk olarak akla gelen teşhiş yöntemlerinden olacaktur. Bunun dışında Bronkoskop adı verilen bir ışıklı tüp ile ağız veya burundan solunum yollarına ulaşılmasının ardından parça alınıp incelenmesi akciğer kanserinin teşhisini en iyi şekilde belirleyecek olan yöntemlerden birisidir. Diğer belirleme yöntemleri ise iğne aspirasyonu, torasentez, torakotomi ve Mediastinoskopi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu teşhis yöntemlerinden herhangi birisini uygulayan patologların kesin tanı koyduğu görülmektedir.

AKCİĞER KANSERİNİN TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?

Akciğer kanseri 4 evrede incelenmekte olan bir rahatsızlık olduğundan gelişimi ve yayılması da takip edilmektedir. Buna göre yukarıda sınıflandırmasını yaptığımız akciğer kanserinin çeşitlerine göre farklı tedaviler uygulanabilmektedir. Cerrahi yöntemleri, kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi yöntemleri bu süreçte uzman doktorların önerebilecekleri arasında yer alır. Bunun dışında koruyucu amaçlı özellikle beyin bölgesine gönderilecek ışın tedavisi de yine radyoterapi uygulamaları arasında yer verilen ve hiçbir sorun görülmese dahi uygulanmakta olan bir aşamadır.