Akciğer Kanseri Aşısı

Dünya üzerinde pek çok hastası bulunan kanser hastalığı, hastalarda pek çok şekilde kendini belli edebiliyor. Akciğer kanseri de en yaygın hastalıklardan biri. Dünya üzerindeki kanser hastalarının %29unu oluşturan akciğer kanseri, özellikle kirli havalı bölgelerde ve tütün ürünlerinin çok fazla tüketildiği alanlarda kendini göstermekte.

Akciğer kanseri hastalığının pek çok tedavi yöntemi var. Bu yöntemler arasında ilaç tedavisi, ışın tedavisi ve ameliyat gibi seçenekler ön plana çıkarken, tüm bu yöntemlerin yanında dileyenlerin tercih edebileceği bir başka yöntem ise aşı tedavisi. Akciğer kanseri için özel olarak geliştirilen ve kanserli doku ve hücreleri etkisiz hale getirip vücuttan atılmalarına yardımcı olan bu aşı, akciğer kanseri hastaları tarafından doktorlarının kontrolünde kullanılabilmektedir.

Akciğer kanseri aşısı, genelde ameliyat seçeneğini tercih edemeyen lokal ileri evre, metastaz sıçramalı evrelerde tercih edilmektedir. Bununla birlikte ilaç tedavisi görüp herhangi bir ilerleme görülmeyen hastalarda da en etkin tedavi yöntemi olarak akciğer kanseri aşısı kullanılmaktadır.

Bu aşı türünün kullanımı, kanserin ne kadar ilerlediğine göre değişmektedir. Genel olarak akciğer kanseri aşısı kullanımı, her iki haftada bir 5 doz şeklinde gerçekleştirilmektedir. Daha sonra bu doz, dört haftada bir doz şekline düşürülür ve bu şekilde devam eder. Kanserin aşıya verdiği yanıt ve hastada görülen reaksiyonlara göre doktor tarafından aşının devam edilmesi veya kesilmesi gibi kararlar verilebilir. Bunun haricinde aşı uygulaması, hastalıkla ilgili belirtiler kesilene veya hasta aşı uygulamasından vazgeçilene kadar devam etmektedir.

Akciğer kanseri aşısı, hastalara uygulanan son adımlardan biri olsa da çok ağır bir tedavi yöntemi değildir. Genel olarak vücuda çok fazla bir yan etkisi bulunmayan bu aşı, uygulanan hastalarda yalnızca yorgunluk ve vücudun çeşitli yerlerinde ufak şişikler şeklinde yan etki gösterebilmektedir. Aynı zamanda halsizlik de bu aşının yan belirtileri arasındadır, fakat bu yan etkiler hastaların tamamında görülmediği gibi üst düzey bir rahatsızlık duygusuna da sebep olmamaktadır.

Akciğer kanseri aşısıyla ilgili en çok merak edilen konulardan biri ise hiç kuşkusuz ki bu aşı tedavisinin maliyeti. Genel olarak akciğer kanseri tedavi yöntemleri içerisinde tercih edilebilecek son adım olan bu tedavi yöntemi, dolayısıyla yüksek de bir ücrete sahiptir. Yurt dışından ithal edilen aşıların bir dozu yaklaşık olarak 2500 ile 3000 dolar arası bir fiyata sahiptir. Bu da yaklaşık 10-12 bin liralık bir maliyeti ortaya çıkarmaktadır. Bu aşı ücretinin devlet tarafından karşılanması da mümkün değildir, dolayısıyla akciğer aşısı ile tedavi olmak isteyen hastaların gerekli ödemeleri kendileri adına yapmaları gerekmektedir.