Akciğer Kanseri 1 Belirtileri ve Tedavisi

Kanser türlerinin tamamında ilk evre olan 1. evrede teşhis hayati önem taşımaktadır. Bu evrede teşhis edilen kanserlerin iyileşme olasılığı diğer evrelere göre oldukça yüksektir. Kanser türleri arasında en fazla ölüme sebebiyet verenlerden olan akciğer kanserinde de bu konu son derece önemlidir. Bu noktada akciğer kanseri 1. evre yaşam süresi konusu ön plana çıkmaktadır.

Akciğer Kanserinde 1. Evrenin Özellikleri

Akciğerde oluşan kitle zamanla büyümeye başlamaktadır ve bu büyüme sırasındaki evreye 1. evre denilmektedir. Akciğer kanseri 1. evre yaşam süresi konusundan önce bu evrenin özelliklerini bilmekte fayda vardır. Bu evrede tümörlü hücre 5 cm’den küçüktür ve çoğunlukla 2 cm civarında büyüklüğü bulunmaktadır. Bu evrede lenf nodları ya da diğer organlara kanser henüz yayılmamıştır. Bu durum da tedaviden yanıt almayı daha kolay hale getirmekte ve yaşam olasılığını oldukça artırmaktadır.

Akciğer Kanseri 1. Evrede Tedavi Yöntemi

Akciğer kanseri çoğunlukla ilerleyen evrelerde anlaşılmaktadır ancak düzenli kontrol olan ve belirtilere dikkat eden kişilerde daha erken anlaşılmaktadır. Akciğer kanseri 1. evrede tedavi konusunda genellikle akciğerde meydana gelen kanserli kısım tamamen alınmaktadır. Ameliyatla tümörlü doku çıkarıldıktan ve çevresinde hastalıklı doku kalmadıktan sonra genellikle başka bir tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Akciğer kanseri 1. evrede tedavi konusunda ameliyat çok büyük oranda yeterli olsa da bazı durumlarda ışın tedavisi gerekebilmektedir. Bu evrede kemoterapi gibi yöntemlere ihtiyaç duyulmamaktadır. Bununla birlikte hastaların sürekli olarak doktor kontrolünde olması oldukça önemli bir noktadır.

Akciğer Kanseri 1. Evrede Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Akciğer kanseri teşhisi konulan kişiler için hangi evrede olduğu noktası kritik olan noktadır. Akciğer kanseri 1. evre yaşam süresi ne kadardır sorusunun yanıtı, erken teşhisten dolayı olumludur. Bu evrede teşhis edilen sorunun ardından hastaların büyük bir kısmı hayati riski atlatarak uzun süre yaşamaya devam etmişlerdir. Yine de ilaç tedavisinin aksatılmaması ve doktor kontrolünün ihmal edilmemesi son derece önemlidir ve yaşam süresini etkilemektedir. Hastalık diğer organlara sıçramadığı için de farklı sorunlar ortaya çıkmamakta ve kişi hayatına devam etmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.