Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer hastalıkları

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH): Akciğerlere zarar vermek, havayı üfleme zorluğu ile sonuçlanır ve nefes darlığı meydana gelir. Sigara, bugüne kadar en sık görülen KOAH nedeni.
Amfizem: Bir çeşit KOAH genellikle sigara içiminden kaynaklanır. Akciğerlerin hava kesesi (alveol) arasındaki kırılgan duvarlar, akciğerlere hava sıkışmakta ve nefes almayı zorlaştırmaktadır.
Kronik bronşit: Üretken öksürüğün tekrar eden, sıkça görülen bölümleri, genellikle sigara içimi nedeniyle ortaya çıkar. Bu şekildeki KOAH’da da nefes almak zorlaşmaktadır.
Pnömoni: Bir veya her iki akciğerde enfeksiyon. Bakteriler, özellikle Streptococcus pneumoniae en sık nedenidir.

Astım: Akciğerlerin hava yolları (bronşlar) iltihaplanır ve spazm olabilir, bu da nefes darlığı ve hırıltılı solunum sıkıntısı yaratır. Alerjiler, viral enfeksiyonlar veya hava kirliliği sıklıkla astım belirtilerini tetikler.
Akut bronşit: Genellikle bir virüsün neden olduğu, akciğerlerin büyük hava yollarının (bronş) bir enfeksiyonu. Öksürük, akut bronşitin başlıca semptomudur.
Pulmoner fibroz: İnterstisyel akciğer hastalığının bir formu. İnterstitiyum (hava keseleri arasındaki duvarlar) yaralaşır, ciğerler sertleşir ve nefes darlığı çeker.
Sarkoidoz: Enflamasyonun küçük alanları vücudundaki tüm organları etkileyebilir, çoğu zaman akciğerler tutulur. Belirtiler genellikle hafiftir; Sarkoidoz genellikle başka sebeplerden dolayı X-ışınları yapıldığında bulunur.
Obezite hipoventilasyon sendromu: Ekstra kilo, nefes alırken göğüsün genişlemesini zorlaştırır. Bu, uzun süreli solunum sorunlarına neden olabilir.
Plevral efüzyon: Sıvı, akciğer ile göğüs duvarının iç kısmı (plevral boşluk) arasındaki normalde küçük bir boşlukta birikir. Büyükse, plevral efüzyonlar solunum ile ilgili sorunlara neden olabilir.
Plevra: Akciğerin astarının iltihabı (plevra), genellikle solunum sırasında ağrıya neden olur. Otoimmün koşullar, enfeksiyonlar veya pulmoner emboli plörezi oluşturabilir.
Bronşektazi: Hava yolları (bronşlar) iltihaplanır ve genellikle tekrarlanan enfeksiyonlardan sonra anormal şekilde genişler. Öksürük, mukus büyük miktarda, bronşektazinin ana semptomudur.
Lenfanjiyooleomiyomatoz (LAM): Akciğerlerde kistlerin oluştuğu ve amfizem benzeri solunum sıkıntısı yarattığı nadir bir durum. LAM neredeyse sadece doğurganlık çağındaki kadınlarda görülür.
Kistik fibroz: Mukusun hava yollarından kolayca temizlenmediği genetik bir durum. Aşırı mukus ömrü boyunca tekrarlanan bronşit ve pnömoni ataklarına neden olur.
İnterstisyel akciğer hastalığı: İnterstitiyumun (hava kesecikleri arasındaki astar) hastalığa dönüştüğü koşulların toplanması. Süreç durdurulamazsa, interstitiyumun fibröz (skarlasma) sonucu oluşur.
Akciğer kanseri: Kanser akciğerin neredeyse bir kısmını etkileyebilir. Çoğu akciğer kanserine sigara neden olur.
Tüberküloz: Mycobacterium tuberculosis bakterilerinin neden olduğu yavaş ilerleyen bir pnömoni. Kronik öksürük, ateş, kilo kaybı ve gece terlemesi tüberkülozun ortak semptomlarıdır.
Akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS): Ciddi bir hastalıktan dolayı akciğerlerde ciddi, ani yaralanmalar. Akciğerler iyileşene kadar hayatta kalmak için mekanik ventilasyonla yaşam desteği genellikle gereklidir.
Coccidioidomycosis: Coccidioides’in neden olduğu bir pnömoni, Amerika’nın güneybatısındaki topraklarda bulunan bir mantar. Çoğu kişi herhangi bir semptom göstermez veya tamamen düzelmiş grip benzeri bir hastalık geçirmez.
Histoplazmoz: Doğu ve merkezi doğu ve orta bölgelerdeki topraktaki bir mantar olan Histoplasma capsulatum’ı teneffüs eden bir enfeksiyon Histoplasma pnömonileri hafiftir ve öksürük, grip benzeri belirtilere neden olur.
Aşırı duyarlılık pnömonisi (alerjik alveolit): Solunan toz, akciğerlerde alerjik reaksiyona neden olur. Genellikle çiftçilerde veya kurutulmuş, tozlu bitki materyaliyle çalışan diğer kişilerde görülür.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.