Akciğer Enfeksyonu Belirtileri ve Tedavisi

Akut Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedir?
Akut solunum yolu enfeksiyonu, normal solunumu olumsuz etkileyebilen bir enfeksiyondur. Genellikle burunda, trakeada (nefes borusu) veya akciğerlerde viral bir enfeksiyon olarak başlar. Enfeksiyon tedavi edilmezse, solunum sisteminin tamamına yayılabilir.

Akut solunum yolu enfeksiyonları bulaşıcıdır. Bu, bir kişiden diğerine geçebileceği anlamına gelir.

Hastalık oldukça yaygındır. Özellikle çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi bozukluğu olan insanlar için tehlikelidir.

Akut Solunum Yolu Ne Enfeksiyonu Oluşturur?

Adenovirüsler
Adenovirüsler, akut solunum yolu enfeksiyonuna neden olabilecek bir mikroorganizma sınıfıdır. Adenovirüsler, yaygın soğuk, bronşit ve pnömoniye neden olan 50’den fazla farklı virüs türünden oluşur.

Rhinoviruslar
Rinovirüsler ortak soğukluğun kaynağıdır. Çoğu durumda soğuk algınlığı çok basittir. Bununla birlikte, çok genç, yaşlı erişkinlerde ve zayıf bir bağışıklık sistemi olanlarda, soğuk algınlığı akut solunum yolu enfeksiyonuna neden olabilir.

Akut Solunum Yolu Enfeksiyonu Kimler İçin Tehlikeli?

Virüslerden ve bakterilerden kaçınmak neredeyse imkânsızdır, ancak bazı risk faktörleri akut solunum yolu enfeksiyonu geliştirme şansınızı arttırır. Çocukların ve yaşlıların bağışıklık sistemi virüslerden etkilenmeye daha yatkındır. Virüs taşıyıcıları olabilecek diğer çocuklarla sürekli temasları nedeniyle çocuklar özellikle risk altındadır. Çocuklar genellikle ellerini düzenli olarak yıkamıyor. Gözlerini ovuyorlar ve parmaklarını ağzına koyarak virüs yayılmasına neden oluyorlar.

Kalp hastalığı veya diğer akciğer problemleri olan insanlar akut solunum yolu enfeksiyonuyla yakalanma olasılığı daha yüksektir. Bağışıklık sistemi başka bir hastalıkla zayıflamış olan herkes risk altındadır. Sigara içenler de yüksek risk altındadır ve iyileşmek için daha fazla sorun yaşarlar.

Akut Solunum Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Akut solunum yolu enfeksiyonunun erken semptomları genellikle burun ve üst akciğerlerde görülür. Bu semptomlar şunları içerir:

* burun sinüslerinde veya akciğerlerde tıkanıklık
* burun akması
* öksürük
* boğaz ağrısı
* vücut ağrıları
* yorgunluk
Hastalık ilerledikçe yüksek ateş ve titreme olabilir. Diğer ciddi belirtiler:

* solunum zorluğu
* baş dönmesi
* düşük kan oksijen seviyesi
* bilinç kaybı

Akut Solunum Yolu Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Bir solunum yolculuğu muayenesinde, doktor hastanın nefes almasına odaklanır. Akciğerlerdeki nefes seslerinizi dinleyerek akciğerlerde sıvı ve iltihap olup olmadığını kontrol edeceklerdir. Doktor burnunuza bakabilir ve boğazınızı kontrol edebilir. Eğer erken yakalanırsanız, tezgah üstü ilaçlar virüsün seyrini izlerken semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, enfeksiyon gelişmişse, akciğerlerin durumunu kontrol etmek için bir X-ray veya BT taraması gerekli olabilir.

Akciğer fonksiyon testleri tanı araçları olarak kullanışlıdır. Nabız oksimetresi, aynı zamanda atım öküzü olarak da bilinir, oksijenin akciğerlere ne kadar girdiğini kontrol edebilir. Bir doktor, hastalığa neden olan virüsün türünü kontrol etmek için balgam (ciğerlerden ötürü tükürülen materyal) örneğine ihtiyaç duyabilir.

Akut Solunum Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok virüs ile bilinen bir tedavi yöntemi yoktur. Doktorunuz durumunuzu izlerken belirtilerinizi yönetmek için ilaç reçete edebilir. Viral enfeksiyon, bakterilerin neden olduğu ikincil bir enfeksiyona neden oluyorsa, testler doktorunuza uygun antibiyotik türünü belirlemenize yardımcı olacaktır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.