Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer, solunum konusunda an unsur olduğu için sağlıklı olması son derece önemlidir. Akciğerde meydana gelen hastalıkların mümkün olan en kısa sürede çözülmesi gerekmektedir. Bu hastalıklar arasında yer alan akciğer enfeksiyonu, , dikkat edilmesi gereken sorunlar arasında yer almaktadır. Akciğer enfeksiyonunun tanımı ise kısaca, akciğerin iltihaplanması durumudur. Bu noktada akciğer enfeksiyonu, belirtileri ve tedavisi konusu ön plana çıkmaktadır. Akciğer enfeksiyonu, bakteriyel, viral ya da candida şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri

Akciğer enfeksiyonu belirtileri incelendiğinde birçok ortak nokta olsa da farklı türlere göre farklı belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.

Bakteriyel Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri

Akciğerde yaşanan önemli sorunlar arasında yer alan bakteriyel akciğer enfeksiyonu, sıklıkla rastlanan türüdür. Bu enfeksiyon sorununun belirtileri arasında cildin tahriş olması yer almaktadır. Bununla birlikte cildin oldukça kuru bir yapıya bürünmesi, irin dolu sivilcelerin ciltte yaygın bir şekilde ortaya çıkması, artan yorgunluk hissi, nefes alıp vermede güçlük çekilmesi gibi belirtiler de ortaya çıkmaktadır.

Viral Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri

Virüslerin neden olduğu akciğer enfeksiyonu çeşidi olan viral akciğer enfeksiyonunun belirtileri hafif ya da ağır şekilde kendini göstermektedir. Viral akciğer enfeksiyonu belirtileri incelendiğinde, gittikçe artan öksürük, boğazda sıklıkla tekrarlanan ağrı durumu, hırıltılı nefes alıp verme, dudaklar ya da tırnakların mor renge dönüşmesi gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Candida Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri

Akciğer enfeksiyonu çeşitleri arasında en az görülen candida akciğer enfeksiyonu, grip ya da zatürreye benzer belirtiler gösterebilmektedir. Öksürük sorununu takip eden sürekli yorgun olma hissi, artarak devam eden kas ağrıları, şiddetli baş ağrıları, sürekli baş göstermeye başlayan burun akıntısı, yüksek ateş gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Akciğer enfeksiyonu belirtileri genellikle grip gibi sorunlarla karıştırılmakta ve sağlık kuruluşuna zamanında başvurulmamaktadır. Bu konuda dikkatli olunmalı ve belirtiler hissedildiği anda mutlaka uzmana başvuru yapılmalıdır.

Akciğer Enfeksiyonu Tedavisi

Akciğerde yaşanan sorunlar arasında öne çıkan akciğer enfeksiyonu konusunda tedaviye ne kadar erken başvurulursa o kadar hızlı tedavi imkanı bulunmaktadır. Akciğer enfeksiyonu tedavisi konusunda öncelikle uygun testlerle soruna neden olan bakteri türü belirlenmelidir. Sonrasında bakteriyle en iyi şekilde mücadele edecek antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.

Akciğer enfeksiyonu tedavisi konusunda farklı sorunlara yönelik ilaçlar da uygulanabilmektedir. Özellikle ateş düşürücü ilaçlarla birlikte öksürük ilaçları da uygulanmaktadır. Aynı şekilde, yorgunluk hissine karşı bazı ek takviyeler önerilmektedir. Tüm ilaçların uzman tarafından yazılması ve belirlenen sürede düzenli bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Uzmanlar tarafından akciğer enfeksiyonu tedavisi konusunda ortamın sıklıkla havalandırılması, sigaradan uzak durulması, yorucu aktivitelerden kaçınılması, günlük olarak ılık banyo yapılması, sarımsak tüketiminin artırılması, sıcak uygulamaların yapılması, su tüketimine özen gösterilmesi gibi öneriler bildirilmektedir. Bu soruna zamanında önlem alınması ve önerilere dikkatli bir şekilde uyulması kritik önem taşımaktadır.