AIDS Virüsü Belirtileri ve Tedavisi

AIDS Virüsü, Belirtileri ve Tedavisi

Ciddi bir sağlık problemi olan AIDS bağışıklık sistemini çökerterek vücudu hastalık etkenlerine karşı savunmasız bırakan tehlikeli bir kronik hastalıktır. AIDS’e neden olan HIV virüsleri vücuda bir kere girdiğinde onlardan kurtulmanın herhangi bir yolu olmadığı için bu hastalık kişinin hayatı boyunca devam etmektedir. AIDS virüsleri vücuda ilk girdiğinde ortama uyum sağlayarak hızlı bir şekilde ürer ve kan hücrelerine saldırırlar. Kan hücrelerinin sayısının azalmasına bağlı olarak da doku ve organlara yeterli düzeyde oksijen ve diğer besin maddeleri gidemediği için vücut fonksiyonları bozulmaya başlar. Eğer AIDS hastalığının erken dönemlerinde tedaviye başlanmazsa bağışıklık sistemi tamamen çökeceği için kişi kanser bile olabilmektedir.

AIDS’in sağlıklı bireyler arasında yayılması korunmasız cinsel ilişki, kan nakli, organ nakli, kan ürünlerinin kullanımı, steril edilmemiş ameliyat malzemeleri, aynı enjektörün birkaç kez kullanılması ya da taşıyıcı olan hamile bayandan bebeğe geçme şeklinde gerçekleşmektedir. Hastalarda genellikle gözle görülür belirtiler oluşmadığı için erken dönemlerde AIDS’in varlığı tam olarak saptanamamaktadır. Bu konuda kesin bir tanı koyabilmek adına kişiden kan örneği alınarak gerekli HIV testleri yapılmalıdır.

AIDS’in Belirtileri

AIDS hastalığına neden olan HIV virüsleri vücuda girdiğinde erken dönemde herhangi bir belirti ortaya çıkarmamaktadır. Hastalığa dair genellikle 5-10 gibi uzun bir zaman zarfı içerisinde görülmektedir. Bu süre kişinin yaşı, kilosu, yaşam tarzı ve vücut direncine göre değişiklik gösterebilmektedir. HIV virüsleri direkt kan hücrelerine saldırdığı için bir süre sonra bağışıklık sistemini tamamen yok etmektedir. Eğer erken müdahale edilmeyerek bağışıklık sistemi tamamen çökerse kişide birçok sağlık problemi ortaya çıkmaya başlamaktadır.

AIDS’te genel olarak görülen ilk belirtiler lenf bezlerinde şişlik, vücudun çeşitli bölümlerinde yaralar, ağızda uçuk, ishal, kırmızı lekeler, uzun süreli yüksek ateş, aşırı kilo kaybı, öksürük ve enfeksiyon hastalıklarıdır. Bunların dışında pamukçuk, tüberküloz ve bakteri ya da mantarlara bağlı olarak oluşan çeşitli alerjik reaksiyonlar da görülebilmektedir.

AIDS’ten Nasıl Korunabiliriz?

l AIDS’ten korunmak amacıyla dikkat edilmesi gereken en önemli konu ilişki sırasında gerekli korunmayı sağlamaktır.

l Ayrıca HIV testi yapılmamış kan ve kan ürünlerinin kullanımından kesinlikle uzak durulmalıdır.

l AIDS hastalığının olup olmadığını anlamak amacıyla evlilik ve hamilelik öncesinde gerekli kan testleri yapılmalıdır.

l Ameliyathane malzemelerinin sterilizasyonu güzel bir şekilde yapılmalı, başkalarına ait şırınga, jilet ya da diğer kesici aletler kesinlikle kullanılmamalıdır.
AIDS’in Tedavisi

Günümüzde AIDS hastalığını tamamen yok edebilecek herhangi bir aşı ya da ilaç bulunmamaktadır. Ancak bu alanda geliştirilen yeni ilaçlarla hastaların günlük hayatlarına diğer sağlıklı bireyler gibi devam edebilmeleri sağlanmaktadır. Doktor kontrolünde verilen bu ilaçlar düzenli olarak kullanıldığında HIV virüslerinin daha çok alana yayılmasını engellemektedir. Bu sayede belirtilerin şiddeti azaltılabilmekte, diğer sağlık problemlerinin oluşması engellenebilmekte ve hastanın yaşam kalitesi arttırılmaktadır.