AIDS Nasıl Bulaşır AIDS Nasıl Bulaşmaz

AIDS Nasıl Bulaşır? AIDS Nasıl Bulaşmaz?

AIDS hastalığına neden olan virüsler vücuda girer girmez kan hücrelerine saldırarak vücudun bağışıklık sistemini zayıflatırlar. Eğer bu dönemde virüslere karşı gerekli önlemler alınmazsa bağışıklık sistemini tamamen yok ederek kişiyi hastalıklara karşı savunmasız bırakırlar. Bunun sonucunda da vücutta bazı enfeksiyon hastalıkları, zatürre ve kanser oluşabilmektedir. AIDS hastalığının belirtileri virüsler vücuda girdikten sonra yaklaşık 10 yıllık bir zaman zarfı içerisinde çıkmaktadır. Bu nedenle başlarda sinsi bir şekilde ilerleyen bu hastalığa ait ilk belirtiler ortaya çıktıktan sonra genellikle bağışıklık sistemi tamamen çökmüş olur. Bu tür olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına en ufak bir AIDS şüphesinde hiç vakit kaybedilmeden doktora gidilerek ilgili kan testleri yaptırılmalıdır.

AIDS Nasıl Bulaşır?

AIDS hastalığının bulaşma yolları genel olarak HIV pozitif kişiyle korunmasız cinsel ilişkiye girmek, kan nakli, kan ürünlerinin kullanımı, doku nakli, organ nakli ya da iyi steril edilmemiş ameliyat malzemeleriyle bulaşmaktadır. Ayrıca hastalık etkeni virüsleri vücudunda taşıyan bayanın hamile olması durumda da AIDS hastalığı bebeğe geçmektedir. Emzirme dönemlerinde anne sütüyle birlikte bebeğe geçme ihtimali oldukça yüksektir. HIV virüsü taşıyan birisiyle ilişkiye giren kişide hepatit herpes, frengi ya da bel soğukluğu gibi doku hasarına yol açan hastalıklar bulunuyorsa virüsler daha kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. AIDS’in ilişki sırasında sağlıklı bireye geçme riski kişinin yaşı, cinsiyeti, hastalığın evresi ya da ilişkinin şekline bağlı olarak değişebilmektedir. Ayrıca çok sayıda korunmasız ilişki yaşayan bireylerin vücutlarında herhangi bir hastalık belirtisi görülmese bile HIV virüsü bulunma ihtimali yüksektir. Bunun yanında bayanların adet dönemlerinde yaşanan kanamalara bağlı olarak da AIDS hastalığının bulaşma riski artmaktadır.

AIDS Nasıl Bulaşmaz?

AIDS hastalığının birçok bulaşma yolu bulunsa da halk arasında bu hastalığa yakalanan kişilerden uzak durulması ve onların hiçbir eşyasına dokunulmaması gerektiği yönünde yanlış bir algı vardır. Hastalık etkeni virüsler genellikle kan ve cinsel ilişki gibi faktörlere bağlı olarak sağlıklı bireylere taşınmaktadır. HIV virüsleri vücut dışında çok uzun süre canlı kalabilme özelliğine sahip olmadığı için bulaşma ihtimali oldukça düşüktür. Peki AIDS hastalığı nasıl bulaşmaz?

AIDS hastalığı genel olarak tükürük, ter, deriye temas etme, diğer kişilerin havlusuna dokunma, el sıkışmak, kucaklaşmak, yanaktan öpüşme, ortak tabak kullanımı, yiyecek ya da içecek gibi besin maddeleri, aynı tuvaletin kullanılması, aynı evde oturma, başkasının kıyafetlerini giyme ve nefes gibi etkenlere bağlı olarak bulaşmaz.