AIDS Hastalığı Ciltteki Belirtileri Nelerdir

AIDS Hastalığı Ciltteki Belirtileri Nelerdir?

AIDS hastalığı kişilerde bazı cilt problemlerine sebep olmaktadır. Deri döküntüleri vücudu kaplayarak kişileri zor bir döneme sürüklemektedir. Fakat AIDS hastası olmayan kimselerde de bu deri döküntüleri ve bazı cilt hastalıkları görülebildiği unutulmamalıdır. Kesin teşhis için gerekli testlerin uzmanlar tarafından yaptırılması gerekmektedir. Ayrıca AIDS hastalığının yol açtığı cilt döküntülerinin hastanın kaliteli bir hayat sürmesi açısından ihmal edilmemesi ve istikrarlı tedavisinin yapılması büyük önem arz etmektedir.

Sağlıklı insanlarda cilt hastalıkları ağır geçmez iken AIDS hastalarında bağışıklık sisteminin uğradığı yıkım nedeniyle cilt hastalıkları ağır geçtiği gibi tedavi süresi de bir hayli uzun sürmektedir. Sadece AIDS evresinde değil HIV aşamasında iken kişi cilt hastalıklarını yaşamaya başlayabilir fakat HIV virüsü AIDS hastalığına geçiş sağlamadan önce bağışıklık sistemi hala yıkıma uğramadığı, yavaş bir yıkım süreci geçirdiği için deri hastalıklarının HIV aşamasında tedavisi daha kolay gerçekleşmektedir. Bazı cilt döküntülerinin yaşanması AIDS pozitif insanların hastalıklarının ilerlediğine dair ciddi belirti olarak gözlemlenebilmektedir. AIDS pozitif kişilerin ilerleme safhasında görülen cilt hastalıklarını gördükleri anda müdahale etmeleri gerekmektedir.

AIDS Cilt Belirtileri ve Cilt Hastalığı Çeşitleri

Genel Dermatit: HIV pozitif kişilerde genel dermatit başlığı altında toplanan kserosis, prurigo, atopik dermatit, eozinofilik folilülit rahatsızlıkları görülmektedir.

l Atopik Dermatit: AIDS hastalarında görülen kronik bir cilt hastalığı olarak bilinmektedir. Kırmızı ve pul pul bir görünümü vardır. Kişinin yoğun kaşıntılara maruz kalması ve yaraları kaşıması hastalığın ciltte tahribat oluşturmasına sebebiyet vermektedir.

l Eozinofilik Folilülit: Sadece HIV virüsü ile mücadele eden hastalarda değil HIV negatif insanların cildinde de gerçekleşebilen bir rahatsızlıktır. Fakat eğer AIDS hastalığında bu hastalık doktor tarafından teşhis edildi ise AIDS hastalığının çok ileri safhada olduğu düşünülmeli ve gerekli tedaviler gecikilmeden uygulanılmalıdır. Bu cilt hastalığı sadece bir bölgede meydana gelmemektedir. Vücudun herhangi bir alanında meydana gelebildiği gibi kırmızı şişlikler ve kaşıntı ile gözlemlenebilmektedir. Sık olarak gözlemlenen ise vücudun üst kısmında meydana geldiğidir.

l Kserosis: Vücudun her bölgesine etki eden bir cilt rahatsızlığıdır. Kuruma ve pul pul döküntü yaşatmasının yanı sıra deri hasar görmektedir. Kişinin sürekli nemlendirici kullanmasına ihtiyaç duyurtmaktadır.

l Prutigo Nodularis: AIDS hastalığını yaşayan kişilerin geçirdiği cilt hastalıklarından biridir. Ciltte kabuklanma gözlemlenir ve kabuklanmanın beraberinde yaraların aşırı kaşınması kişiye acı ve büyük rahatsızlık vermektedir. AIDS hastalığının son dönemlerine yaklaşıldığında görülmesi istatistiklere göre yüksektir. Vücudu şişlikler, yaralar, kabuklar ve kaşıntılar yoğun oranda kaplayarak AIDS hastalarına zor zamanlar geçirtmektedir.