Aids Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

İlk olarak ABD’de ortaya çıkan Aids hastalığının, Türkçe anlamı Edinsel bağışıklık yetmezliği sendromu olarak bilinmektedir.

Aids Hastalığı Nasıl Bulaşır?

HIV virüsünün sebep olduğu bu hastalık, hem cinsel ilişki yoluyla hem de kan yoluyla bulaşabilmektedir. Cinsel ilişki sırasında korunmamak öncelikli bulaşma yolları arasında yer alır. Hamile bireylerde de çocuğa kan yoluyla geçmektedir. Bu hastalıkta virüs doğrudan hastalık yapmamakta, bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olma yoluyla kişiyi dirençsiz bırakmaktadır. Bağışıklık sistemi tamamen zayıflayan kişi, hastalıklara ve virüslere karşı rahat bir üreme alanı sağlayacaktır. Onlarla savaşmak adına vücut yeterli antikoru üretemeyeceği için de savunmasız kalan vücutta, ciddi hasarlar meydana gelmektedir. En ufak bir grip virüsü bile vücut için savunulması güç bir düşman olarak algılanmaktadır.

HIV virüsleri vücutta etkisini hemen göstermediği için, kişi bunu anlamayabilir. Belirtiler yaklaşık olarak on, on iki sene sonra kendini göstermeye başlamaktadır. Kişi hastalığını bilmeyerek, bunu başka kişilere bulaştırabilir. Ancak bu süreçte düzenli muayene yapılması durumunda erken teşhis edilebilir. Erken teşhis edilse bile bu hastalığın sonunda ölüm kaçınılmaz bir gerçektir.

Aids Belirtileri

Aids belirtileri uzun yıllar ortaya çıkamamaktadır ve bu zaman dilimi içerisinde HIV, tüm kan hücrelerini öldürmektedir. Bunun sonucunda bağışıklık sistemi gücünü kaybederek, bazı belirtiler göstermeye başlar. Aşırı derecede zayıflama, iştahın azalması, kişilerde ateş yükselmesi gibi sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca ishal, belirli bölgelerde meydana gelen yara ya da uçuklar, akciğerlerin hasar görmesi ve sürekli terleme diğer belirtileri arasında yer alır. Bu hastalık virüsleri vücutta görülünce lenf bezlerinde büyüme meydana gelir. Kişi de tüm belirtilerin aynı anda olması gerekmiyor. Birkaç belirtinin birlikte görülmesi şüphelenmek için yeterlidir ve doktora gidip durumunun anlatılması faydalı olacaktır.

Aids Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıp ve bilim her geçen gün gelişse de, henüz bu hastalık için tedavi yöntemi bulunamamıştır. Aids tedavisi için kullanılabilecek, önleme amacıyla yapılabilecek herhangi bir aşı yoktur. Tedavi mümkün olmasa bile korunma yöntemleri bu süreçte etkili olmaktadır. Kadın ya da erkek herkeste görülebilmektedir. Her yaş ve her kesimdeki kişilerde görülebilen bu hastalık için kişilerin oldukça dikkatli olması gerekir. Başkalarına ait tarak, tırnak makası ya da havlu gibi özel eşyaları kullanmamak önleyici anlamda etkili olacaktır. Tanımadığınız kişilerin özel eşyalarını kullanmanız sonucunda, o nesnede ki virüs size bulaşacaktır.

Aids hastalığından korunmak için dikkat edilmesi gereken diğer nokta da cinsel ilişki sırasında korunmaktır. Bu şekilde kişi Aids hastası olsa bile, virüslerin diğer kişiye geçme ihtimali azalacaktır. Sağlık kurumlarında da bu hastalığın bulaşmaması adına yapılması gerekenler vardır. Hastanelerde kan testleri yapılırken, diğer testlerin yanında Aids testi mutlaka yapılmalıdır. Kullanılan iğneler yeni açılmalı, diğer eşyalar iyi sterilize edilmelidir.