AIDS Belirtileri Nelerdir

AIDS Belirtileri Nelerdir?

HIV virüsünün neden olduğu AIDS bağışıklık sistemini çökerten ve bunun sonucunda da vücut fonksiyonlarının bozulmasına neden olan oldukça tehlikeli bir hastalıktır. İnsandan insana ve hayvandan insana geçebilme özelliği bulunan bu hastalıkta vücut direncinin düşmesine bağlı olarak çeşitli enfeksiyonlar, karaciğer hastalıkları, böbrek yetmezliği ve kanser gibi ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Bir kişiye HIV virüsü bulaştığında virüsler ilk olarak kan hücrelerine saldırır ve onların yapısını bozar. Böylece bağışıklık sistemi yavaş yavaş zayıflamaya başlar ve yaklaşık 3 ile 10 yıl arasında da AIDS hastalığına dair belirtiler görülür. Ancak uzmanlar bu sürenin hastanın bünyesine, yaşına, cinsiyetine ve kilosuna bağlı olarak değişebileceğini belirtmektedir.

Hastalık ilk ortaya çıktığında genel olarak mide bulantısı, halsizlik, baş dönmesi ya da vücudun çeşitli bölümlerinde yara oluşumları gibi belirtiler görülmektedir. Bunun dışında AIDS hastalığının belirli dönemlerinde görülen belirtiler ise aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

l Akut HIV Enfeksiyonu
HIV virüsleri vücuda girdikten yaklaşık 6 hafta geçtikten sonra üremeye başlarlar ve bunun sonucunda akut enfeksiyonlar oluştururlar. Bu dönemde görülen belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterse de genel olarak yüksek ateş, farenjit, lenf bezlerinde anormal derecede büyüme, deri döküntüleri, ishal, mide bulantısı, sürekli olarak kusma, karaciğer fonksiyonlarında bozukluk, dalak Büyümesi, ağızda pamukçuk oluşumu, kas ve eklemlerde ağrı hissi şeklinde sıralanabilir.

l Serokonversiyon Dönem
Hastalık bulaştıktan yaklaşık 10 hafta sonra virüslere karşı antikorlar üretilmeye başlanır. Bu antikorların herhangi bir koruyucu özelliği bulunmasa da hastalığın teşhisi için büyük bir önem taşır. Serokonversiyon dönem olarak adlandırılan bu süreçte hastadan diğer sağlıklı bireylere virüs bulaşabilmektedir.

l Asemptomatik Dönem
Serokonversiyon dönemin ardından yaşanan Asemptomatik dönemde hasta vücudunda virüs bulundurur ve bunu diğer kişilere bulaştırabilir. Ancak 6 ile 13 yıl arasında değişen bu dönemde lenf bezlerinde büyüme dışında herhangi bir belirti gözlemlenmez.

l Erken Semptomatik Dönem
AIDS hastalığının bu döneminde yorgunluk, kilo kaybı, sebepsiz yere yükselen ateş, baş ağrısı, baş dönmesi, uzun süre kesilmeyen ishal, deride pullanma, çeşitli virüs enfeksiyonları, egzama ve pamukçuk görülebilmektedir. En belirgin belirtiler genellikle erken semptomatik dönemde görüldüğü için hastalar bu dönemde doktora gitmektedirler.

l Geç Semptomatik Dönem
Geç semptomatik dönemde bağışıklık sistemi büyük ölçüde zarar görmüştür. Bu dönemde çeşitli mantar ya da virüs enfeksiyonları yoğun şekilde görülür. Ayrıca hastanın kansere yakalanma ihtimali de bulunmaktadır. Bunun dışında vücut mantar, bakteri, virüs ve diğer parazitlere karşı yeterli savunmayı yapamadığı için enfeksiyon hastalıklarının yanında kaposi sarkomu, akciğer kanseri, bağırsak kanseri, böbrek yetmezliği ya da beyin lenfoması gibi çeşitli sağlık problemleri de ortaya çıkabilmektedir.

l İleri Evre
Bu dönemde artık bağışıklık sistemi tamamen çökmüş ve virüsler vücudun büyük bir bölümüne yayılmıştır. AIDS’in ileri evre döneminde göz enfeksiyonları sonucunda oluşan sitomegalovirüs retiniti hastalığı, çeşitli kanser türleri, solunum yetmezliği ve kalp hastalıkları görülür.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.