AIDS Başlangıcı Nasıldır

Bulaşıcı bir hastalık olan AIDS kan yoluyla ya da korunmasız cinsel ilişki sonucunda diğer kişilere de bulaşabilen oldukça tehlikeli bir hastalık türüdür. Bu nedenle hastalığın sağlıklı bireylere geçmemesi adına gerekli önlemler zamanında alınmalıdır. Hastalık etkeni virüsler vücuda ilk girdiğinde belirli bir süre herhangi bir belirti oluşmaz. Ancak ilerleyen dönemlerde hızlı bir şekilde üreyen virüsler kan hücrelerine saldırarak onları öldürür. Bunun sonucunda da bağışık sistemi çöker ve vücut savunmasız bir hale gelir. AIDS’de görülen belirtiler kişinin bünyesine göre değişebileceği gibi hastalığın ilerleme durumuna göre de bazı farklılıklar gösterir.

Virüsler vücuda ilk girdiğinde 2 hafta ile 2 ay arasında değişen bir süre zarfında hastalığın başlangıç evresi oluşmuş olur. Bu dönemde hastalarda yüksek ateş, kas ağrıları, şiddetli baş ağrısı, halsizlik, boğaz ağrısı, lenf bezlerinde şişme, eklem ağrıları, ishal, deride döküntü ve bazı alerjik reaksiyonlar görülebilir. Ancak bazı durumlarda AIDS virüsleri yavaş bir şekilde yayılarak herhangi bir belirti ortaya çıkarmamaktadır. Bu süreç 5 ile 10 yıl arasında değişen uzun bir süredir. Bu süre boyunca hastalığa dair herhangi bir bulguya rastlanmadığı için kişi tedavi sürecine geç kalabilir. Eğer erken teşhis yapılarak tedavi sürecine bir an önce geçilmezse hastada zona, şiddetli ishal, bağırsak hastalıkları, ağızda pamukçuk ve çeşitli enfeksiyon hastalıkları oluşabilir. Hastalıkta tedavi sürecine ne kadar geç kalınırsa otaya çıkacak belirtilerin şiddeti giderek artmaktadır. Bazı durumlarda bağışıklık sistemi tamamen çökerek hastada zatürre, geçmeyen ishal, verem, aşırı kilo kaybı ve saçlarda dökülme gibi çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. AIDS virüsleri vücudun büyük bir bölümüne yayıldıktan sonra da kansere yakalanma ihtimali oldukça fazladır.

Virüsler bağışıklık sisteminin temelini oluşturan hücrelerin çekirdeğine saldırarak onları yok eder. Bunun sonucunda vücut savunmasız bir hale gelerek kişi enfeksiyonlara ve hastalıklara kolay bir şekilde yakalanır. AIDS virüsleri bir vücuda bir kez girdiğinde temizlenmesi imkansızdır. Ancak bazı ilaç tedavileri uygulanarak hastalığın ortaya çıkardığı belirtilerin şiddeti azaltılabilir. Ayrıca AIDS hastalığında erken teşhis yapılarak tedavi sürecine başlandığında hastanın yaşam kalitesi büyük ölçüde artmaktadır.