AIDS Aşısı Kullanımı ve Faydaları

Yakın bir zaman önce Calidornia Üniversitesi’nde çalışan bir profesör tarafından AIDS aşısı üretilmiştir. Ancak daha test aşamasında olduğu için hastalığı kesin olarak iyileştirip iyileştiremeyeceği konusunda net bir bilgi yoktur. Aşının 3 farklı klinikte çeşitli denekler üzerinde testlere tabi tutularak ne derecede yararlı olacağı araştırılmaktadır. Daha önceden de aynı bilim adamı tarafından HIV virüsüne karşı bir aşı üretilmiş ve bunun başarı oranı yüzde 33 oranında kaldığı için ilgili makamlardan onay alamamıştır. Ancak bilim adamları bu konuyla ilgili çalışmalarına devam ederek AIDS aşısını daha da geliştirmeyi başardıklarını ve günümüzdeki aşıların HIV virüsüne karşı daha güçlü bir etkiye sahip olduğunu belirtmektedir.

HIV virüsü vücuda girdiğinde hızlı bir şekilde yayılarak bütün dokulara kısa süre içerisinde ulaşabilir. Ayrıca sürekli olarak mutasyona uğrayabilme özelliğine sahip olduğu için bunu tamamen yok edebilmek çok zordur. Bu nedenle bilim adamları tarafından ön görülen tedavi yöntemi virüs vücuda girmeden önce gerekli antikorların kana yerleştirilmesi işlemidir. AIDS aşısı damar yoluyla enjekte edildiğinde kısa sürede etkisini göstererek virüslerin bağışıklık sistemini zayıflatmasını ve enfeksiyon oluşumlarını engellemektedir.

Uzmanlar AIDS aşısının kesin tedavi yöntemi olarak görülmemesi gerektiğini belirtmektedir. Çünkü aşının üretimindeki asıl amaç güçlü bir sisteme sahip olan virüslerin yayılmasını engellemek ve hastalık belirtilerini en aza indirgemektir. Böylece kişi günlük hayatına daha rahat bir şekilde devam edebilmektedir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalık etkeni virüslerin tanınmasını ve yok edilmesini sağlayan antikorların üretimini de hızlandırmaktadır.

Test Edilen AIDS Aşısı Türleri

Şuana kadar gönüllü denekler üzerinde test edilmiş olan 2 farklı AIDS aşısı türü vardır. Bunlar önleyici ve tedavi edici AIDS aşısı olarak adlandırılmaktadır.

Önleyici AIDS Aşısı

Bu aşı HIV negatif olan kişiler üzerinde denenmiştir ve aşı enjekte edildikten sonra bağışıklık sistemi hastalık etkeni virüsleri tanıyarak öldürmüştür. 35 kişiyle test edilen bu aşıda başarı oranı diğer uygulamalara göre yüksek olduğu için enfeksiyonları önleme ve AIDS hastalığını geciktirme konusunda işe yarayacağı düşünülmektedir.

Tedavi Edici AIDS Aşısı

Birkaç gönüllü üzerinde denenen bu aşı HIV pozitif olan kişilere enjekte edilmiştir. Bu uygulama sonucunda vücudun virüslere karşı antikor üretmesi sağlandı ve enfeksiyon oluşumları büyük ölçüde engellendi.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.