AIDS Ağız Yoluyla Bulaşır Mı

Bağışıklık sistemini çökerterek vücudun hastalıklara karşı direncini azaltan HIV virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olan AIDS her yıl binlerce insanın ölümüne yol açan oldukça ciddi bir sağlık problemidir. Elde edilen verilere göre hastalığın ilk çıktığı zaman olan 1981 yılından itibaren toplamda 39 milyon insanın AIDS yüzünden öldüğü belirtilmektedir. Günümüzde de dünya genelinde yaklaşık olarak 35 milyon insanın HIV virüsü taşıdığı tahmin edilmektedir. Bunlardan 15 milyon kadarı tedavi sürecinde olan hastalardır. Hasatlığı tamamen yok edecek herhangi bir ilaç ya da tedavi yöntemi bulunmadığı için virüslere karşı alınan tedbirler enfeksiyonların yayılma oranını düşürmeye ve kişinin yaşam kalitesini arttırmaya yönelik yapılan işlemlerdir.

AIDS hastalığına ait virüslerin insanlar arasında yayılma şekilleri genellikle cinsel yolla olsa da bunun dışında kan, organ nakli ve tükürük yoluyla da bulaşabilmektedir. Ağız yoluyla HIV virüsünün bulaşma ihtimali nadir görülen bir durum olsa da bu şekilde virüsler vücuda girdiğinde daha ağır bir şekilde üredikleri için hastalık çoğu zaman fark edilememektedir. İlerleyen evrelerde güçlenen HIV virüsleri kan hücrelerine saldırarak onları öldürürler. Bunun sonucunda da dokulara yeterli düzeyde besin ve oksijen gidemeyerek bağışıklık sistemi zayıflamaya başlar. Bağışıklık sistemi çökerek vücut hastalıklara karşı savunmasız bir hale geldiği sırada da AIDS belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Ancak bu aşamada virüsler vücudun büyük bir bölümüne yayıldığı için onlarla mücadele etmek zorlaşmaktadır.

AIDS Ağız Yoluyla Nasıl Bulaşır?

Ölümcül bir hastalık olan AIDS’in ağız yoluyla insanlar arasında yayılma oranı düşük olsa da bu risk daima bulunmaktadır. HIV virüsünü vücudunda barındıran hastanın dudağında, dilinde ya da ağız için yara bulunuyorsa ağız yoluyla hastalık diğer bireye geçebilmektedir. Aynı şekilde tükürüğün içerisinde az miktarda olsa bile kan varsa yine öpüşme yoluyla HIV virüsü karşı tarafa geçmektedir. Ayrıca ağız içerisinde sürekli olarak kanayan bir bölge varsa bu durumda tükürük salgısında da hastalık etkeni virüslere rastlanabilmektedir.

AIDS tehlikeli bir hastalık olduğu için HIV virüslerinden korunmak amacıyla gerekli önlemler daha öncesinde alınmalı ve ilgili testler mutlaka yaptırılmalıdır.