Ağız Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Kanseri
Ağız kanseri ağız içinde, dudaklarda, gırtlak ve bademcikler ya da tükürük bezlerinin arkasında görülen iltihaplanmalar ve dolayısıyla oluşan mikroplar sonucunda ortaya çıkan bir kanser türüdür. Bu kanser türü kadınlardan çok erkeklerde görülmektedir. 40 yaş üzerindeki kişilerde daha sık rastlanan kanser türlerinden biri olan ağız kanseri, yoğun şekilde alkol ve sigara tüketiminden kaynaklanır.
Kanserin erken teşhisi, tüm kanserlerde olduğu gibi çok önemlidir. Ancak erken teşhis yapılamaması halinde, radyoterapi, kemoterapi ve ameliyat gibi işlemler gündeme gelebilir. 5 yıl süreyle hayatta kalma oranı %50 olarak bilinen ağız kanserinde, nadir vakalarda ölüm meydana gelmektedir. Bu kanser türünde de, erken teşhis ve tahminlerin net olmamasının sebebi, net belirtiler vermiyor olmasıdır. Ancak rutin kontroller vasıtasıyla erken teşhis koyulursa, hastalık kolayca yok edilir ve tedavi süresi çok kısa olabilir.

Ağız Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
Ağız kanseri söz konusu olduğunda ağzın içinde ya da çevresinde kırmızı veya beyaz renkli alanlar oluşur. Bunun yanı sıra ağız içinde tahriş olmuş, kabarmış ve kalınlaşmış, gereğinden hassas tabakalar görülebilir. Ayrıca boğaz ve ağız içinde, sürekli görülen aşırı kanamalar meydana gelebilir. Seste boğukluk durumu, yutkunamama hissi, dil ve çene hareketlerinde görülen aşırı zorlanma, yutkunma ve çiğnemede problemler, dil ve çene bölgesinde uyuşukluk, alt ve üst çenede görülen şişlikler ve his kaybı, ağız kanserinde görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Ağız kanserinin belirtileri, başlangıç döneminde ağrısız seyretmektedir. Ancak kanser ileri evrelere geldikçe hızlı bir şekilde ağız dokuları hasar almaya başlar. Bu da ağrının ve diğer şikayetlerin, belirgin seviyede artmasına neden olur. Kişi bu durumda belirtileri, ağrılı ama basit bir iltihap olarak değerlendirebilmektedir. Kişinin kendi kendine teşhis koyması, oldukça güç bir durumdur. Bu nedenle diş hekimine, düzenli olarak kontrol için gitmenin önemi büyüktür.

Ağız Kanserinin Nedenleri Nelerdir?
Ağız kanserinde de, birçok kanser türünde olduğu gibi neden tam olarak bilinmemektedir. Ancak bu kanser türünde, alkol ve tütün ürünleri başrolde yer almaktadır. Birçok kanserde etkili olduğu gibi, tütün ürünleri ve alkol bu kanserde de, kötü yönde etkisini göstermektedir. Ayrıca bazı besinlerin içeriğinde bulunan karsnojen maddelerde, ağız kanserine neden olabilir. Şiddetli güneş ışığına maruz kalmanın ise, ağız kanseri riskini arttırdığı bilinen bir gerçektedir. Ayrıca istisna bir durum olarak kabul edilse bile, genetik faktörlerin bu kanser üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir.
Takma diş kullanan kişilerde, dişlerinin yerine oturmuyor olması damaklara hasar verdiğinden dolayı, bu durumda ağız kanseri oluşumunun bir diğer nedeni olarak kabul edilir. Ayrıca kişinin kendi dişlerinde pürüz ya da uçlarında sivrilik söz konusu ise, yeterli bakımın yapılmamasıda kanserin nedenidir. Diş ucunda görülen sivrilik nedeniyle, dilin bir bölümünün sürekli hasar alması, arek cevizi ya da betel yaprağı gibi keskin uçlu bitkilerin çiğnenmesi, ağız kanserinin diğer nedenleri arasında gösterilmektedir.

Ağız Kanserinde Tanı ve Tedavi Nasıl Olur?
Ağızda oluşan şişlik ya da dokulardaki değişiklikler, eğer 1 ay içinde iyileşme göstermiyorsa mutlaka bir hekime görünmekte fayda vardır. Düzenli kontrollere gidiliyorsa, diş hekiminden ağız kanserine yönelik muayene yapması istenebilir. Bu kanserin kesin tanısını koymak için atılacak ilk adım, çoğu zaman görsel muayene olmaktadır. Bu esnada hastalıklı bölge tespit edilerek, bölgeye dokunulur. Bölgede oluşan şişlik, çatlak gibi sıradışı belirtilerin olup olmadığı yoklanır. Hastanın ağız sağlığı öyküsü dinlenebilir. Tüm bunların sonrasında kanser şüphesi duyulan bölgeden bir parça alınarak, biyopsi uygulanabilir. Bu yöntem ile kanser konusunda kesin teşhis konulacaktır.
Teşhis konduktan sonra genelde uygulanan tedavilerin başında ameliyat gelmektedir. İlk olarak ameliyat ile kanserli dokuların hepsi çıkartılır. Bu işlemden sonra tedaviye kanser hücrelerini yok etmek ve kanserli hücreler ile savaşmak için, radyoterapi ve kemoterapi kombinasyonlu bir tedavi ile devam edilir. Bunun yanı sıra son zamanlarda ortaya çıkan Fotodinamik terapi adlı bir tedavi uygulanabilir. Bu tedavi türünde, kanserli hücrelerin yok edilmesi için lazer ışınlarının ve ışığa duyarlı bir ilacın kullanılması mantığı yürütülmektedir. Erken teşhis ile tedaviye başlanıldığında, ağız kanserinin tedavi olasılığı çok yüksektir. Yapılan ameliyatlar ve diğer tedaviler sonrası, hastalara onarıcı dişçilik işlemleri, beslenme danışmanlığı hizmeti ve konuşma terapisi almaları söylenmelidir. Bu düzene dikkat edilirken, mutlaka bir psikolojik danışmandan destek almak gereklidir.