Adet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Afet hastalığı ile ilgili en sık rastlanan şikâyetler adet düzensizliği ve kanama bozukluğu şeklinde tanımlanır. Kadınların büyük çoğunluğunda görülen bu sorunlar çeşitli sebeplerden ötürü meydana gelir. Normal düzene göre bakıldığında adet kanaması yirmi dört ile otuz beş gün arasında ortaya çıkar. Ancak bu sürenin dışında düzensiz olacak şekilde adet kanaması görülüyorsa bu durum metroraji olarak isimlendirilir. Yapılan araştırmalara göre kadınların yaklaşık yüzde yirmisinde adet düzensizliği görülür. Adet kanaması anormal durumlarda görüldüğünde hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir. Belirtilen sürenin dışındaki kanamalar, normalden daha şiddetli ya da daha uzun süren kanamalar, menopoz sonrasındaki kanamalar anormal olarak sınıflandırılır.

Anormal Adet Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

Adet kanaması çeşitli nedenlerden ötürü anormal şekilde seyredebilir. Bunlar içerisinde en bilinen neden gebeliktir. Gebelik sürecinde normal adet düzeninin dışına çıkılır. Gebeliğin yanı sıra düşükler, dış gebelik, doğum kontrol yöntemine bağlı olarak gelişen sorunlar, rahim ağzı ya da rahim iltihaplanması, pıhtılaşma bozuklukları, myomlar, polipler ve kronik medikal sorunlar da anormal adet kanamasına sebep olur. Buna ek olarak rahim ağzı, hazne ve rahim gibi kanserler de adet düzeninin normalin dışına çıkmasına yol açar. Bu gibi durumlar görüldüğünde doktora başvurulmalıdır. Yapılan başvurunun ardından doktor hastayı detaylı muayeneden geçirir ve hastaya kan testleri uygular. Elde edilen sonuçlara bağlı olarak uygun tedavi programı belirlenir.

Adet Kanama Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Anormal adet kanaması çeşitli testler uygulanarak anlaşılabilir. Bunun için yapılan testler MR, sonohisterofrafi, ultrason, histeroskopi, rahimden parça alınması yani endometrial biyopsi ve kürtaj şeklindedir. Bunlar içerisinde özellikle kürtaj yöntemi ile rahim iç zarı dokusunun daha ileri derecede değerlendirilmesi yapılır. Hidteroskopi ile aynı seansta uygulanan bu yöntem aynı zamanda sürekli, aşırı ve ilaç tedavisi ile durdurulamayan kanamayı durdurmak için de uygulanır. Rahimden parça alınması ise rahim iç zarında iyi huylu bir anormallik ve kanser olup olmadığını anlamak için tercih edilir. Bu işlem basittir ve genelde muayene odasında gerçekleşir.

Adet Hastalıkları Tedavisi

Adet hastalıkları içerisinde anormal adet kanaması tedavisi için ilk olarak ilaç tedavisi uygulanır. Bunun için hormon ilaçları ve hormon olmayan adet ilaçları ile tedavi yapılır. Hormon ilaçları hem adet düzensizliği hem de normalden fazla adet görme durumları için tercih edilir. Hangi hormonun kullanılacağına ise hastanın durumuna göre karar verilir. Anormal adet kanaması durumunda ameliyatla tedavi de yapılabilir. Bunun için histeroskopi ya da endometrial ablasyon yöntemleri etkili olur. Endometrial ablasyon aşırı adet kanaması olan ve artık çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar için uygundur. Bu işlem esnasında rahim iç zarı yakılarak ortadan kaldırılır. Bunun için hastalara genel anestezi yöntemi uygulanır. Aynı zamanda ilaç tedavisine yanıt verilmeyen durumlarda da uygulanabilir.