EBA Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

EBA Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır? EBA kursları ne zaman başlıyor? EBA kurs ders başlama tarihi öğrenciler tarafından heyecanla bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı EBA DYK kurs takviminin bilgisini verdi. Öğrencilerin eğitimlerine yardım amacıyla tertip eden destekleme ve yetiştirme kurslarına (DYK) müracaatlar e-Okul’dan yapılacak.

EBA birinci dönem kursları 1 Ekim 2018’de başlayacak, 13 Ocak 2019’da bitecek .

EBA ikinci dönem kursları 25 Şubat-2 Haziran 2019,

EBA yaz dönemi kursları da 8 Temmuz-1 Eylül 2019’de yapılacak .

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sağladığı kurs hizmetine EBA öğrenci girişi yapılarak başvuruluyor. Öğrenciler e-kurs sistemi ile okuldan sonra da eğitim alabiliyor. MEB’in web sitesinde yayımlanan e-kılavuza yönelik, DYK’lerin birinci, 2. dönem ve yaz dönemi kurslarına ait takvim açıklandı. İşte EBA kurs ayrıntıları ve e – Okul giriş ekranı…

EBA NEDİR?

EBA ( Eğitim Bilişim Ağı ), Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü aracılığı ile sürdürülen çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur. Bu platformun amacı; okul olsun, ev olsun, kısacası gerekli her yerde bilgi teknolojileri araçlarını faydalanarak etkili materyal kullanımını destekleyip teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır.

Birinci dönem kursları 1 Ekim 2018’de başlayacak, 13 Ocak 2019’da bitecek. İkinci dönem kursları 25 Şubat-2 Haziran 2019, yaz dönemi kursları da 8 Temmuz-1 Eylül 2019’de  biteceği ifade edildi.

Öğrenci ve mezunlar amaçlı ücretsiz açılacak destekleme ve yetiştirme kursları amaçlı birinci dönem öğrenim görenlerin müracaatları 17-23 Eylül 2018’de, ikinci dönem müracaatları 11-17 Şubat 2019’da, üçüncü dönem müracaatları ise 24-30 Haziran 2019’da alınacak. Talebeler ders ve öğretmen tercihinde bulunabilecek.

Ortaokulların 5, 6. ve 7. sınıflarındaki talebeler ile 9, 10. ve 11. sınıf talebeleri en çok 5 dersten haftalık 12 saate, 8. sınıftaki talebeler en çok 6 dersten haftalık 18 saate, ortaöğretim müesseselerinin 12. sınıfındaki talebeler ve mezun durumdakiler ise en çok 6 dersten haftalık 24 saat civarı kurs alma imkanı tanınıyor.

E-OKUL’A NASIL GİRİŞ YAPILIR?

E-Okul sistemine giriş amaçlı öncelikle talebelerin T.C. kimlik numarasını ve okul numarasını bilmesi lazımdır. Sistemin ana sayfasına tıklandıktan sonra alakalı yerlere T.C. kimlik ve öğrenci numarası girilerek giriş sağlanır. Fakat ana sayfa üzerinde 2 giriş bölümü bulunur. VBS dışındaki giriş bölümü, yöneticilere aittir. Bu kısımdan idareciler ve öğretmenler giriş yaparak talebelerin notlarını yükleyebilirler.

 

E-OKUL SİSTEMİ GİRİŞİ ÇİN TIKLAYIN DEVAMSIZ ÖĞRENCİNİN KAYDI SİLİNECEK

DYK’lere kayıt yaptıran talebenin kursa devamı mecburi olacak. Her kurs döneminde okutulması gereken toplam ders saatinin 10’da biri civarında özürsüz devam etmeyen talebenin kurs kaydı silineceği ifade edildi.

Örgün eğitim müesseselerinde birinci ve 2. dönem açılan kurslarda, her bir öğrenim gören ve kursiyer amaçlı, hafta içi bir günde en çok 2 dersten toplamında 4 saate civarı, hafta sonu bir günde en çok 5 dersten toplamında 8 saate civarı kurs verilebilecek. Yaz dönemi kurslarında hafta içi ve hafta sonu en çok 5 dersten toplamında 8 saat civarı kurs olabilecek.

BAŞVURULAR

Kurslara, MEB’e ilişkili resmi ile özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları, resmi ve özel orta öğretim kurumları ve açık öğretim müesseselerine devam eden istekli talebeler ile mezun vaziyetteki kursiyerler müracaat edebilecek.

Resmi örgün eğitim kurumları, açık öğretim okulları ve özel öğretim müesseselerine devam eden talebeler kayıtlı oldukları okulun yer aldığı ilçe sınırı içerisinde bulunan kurs merkezlerinden birine e – kurs modülünden müracaat yapabilecek. Talebeler, yaz dönemi kurslarında okullarının yer aldığı il ve ilçe sınırları dışında kursa katılabilecek.

Resmi örgün eğitim kurumlarıyla özel öğretim kurumlarına devam eden talebeler Eğitim Bilişim Ağı (EBA) web sitesindeki “E-Okul Bilgileri İle Giriş Bölümü “nden müracaat edebilecek.

Açık öğretim okullarında okuyan talebeler, kurs müracaatı için halk eğitimi merkezi müdürlüklerinden aldığı e- kurs şifresiyle e- kurs modülüne giriş yaparak DYK komisyonlarınca belirlenmiş okulları tercih edebilecek.

Kurslara devam eden mezun talebeler, halk eğitimi merkezi müdürlüklerine diploma ya da mezuniyet belgesi ile başvurarak, alacakları e-kurs şifresi ile e-kurs modülü üzerinden müracaatını yapabilecek.

SINIF MEVCUDUNUN 20’DEN FAZLA OLMAMASI ESAS OLACAK

Kurs merkezlerince, e-kurs modülü üzerinden öğrencilerin ders ve öğretmen tercihleri ile daha evvelki yıla ait ağırlıklı sene sonu başarı puanı (AYBP), kursiyerlerin diploma notu benzeri ölçülebilir kriterleri de dikkate alınarak sınıflar oluşturulacak.

Bir sınıfa devam edecek kursiyer sayısının ise ortalama 10’dan az, 20’den fazla olmaması esas olacak. Kursiyer sayısının 20’den fazla olması halinde 2. sınıf oluşturulacak. Fakat, tek sınıflı kurs programlarında sınıf kapasitesi dikkate alınarak kursiyer sayısı 25 civarına çıkarılabilecek.

EBA GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu